banner29

banner32

Barış Akademisyeni Füsun Üstel, cezaevine uğurlandı

banner18

NET TÜRK - İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından 1 yıl 3 aylık hapis cezası onanan Barış Akademisyenlerinden Füsun Üstel, İstanbul Adliyesi'nden cezaevine uğurlandı.

Barış İçin Akademisyenlerine “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları bildiri hakkında hazırlanan iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) “örgüt propagandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı. Bildiri ile ilgili yargılanan akademisyenlerden ceza alanlardan biri de Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel oldu. Üst mahkeme Üstel'e verilen 1 yıl 3 ay hapis cezasını oy çokluğu ile onadı. Karar, Barış İçin Akademisyenler'e yönelik istinafın verdiği ilk onama kararı oldu.

610 AKADEMİSYEN YARGILANDI

6 Mayıs 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 610 oldu. 134 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 18 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 8 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 17 akademisyen 2 yıl 3 ay; 6 akademisyen 2 yıl 6 ay; 4 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 190 akademisyenin tamamı hapis cezasına mâhkum oldu.

190 kişi içerisinden 28 kişinin hapis cezası 2 yılın üstünde kaldığı için (CMK md. 286), 6 kişi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediği için toplamda 34 kişinin mahkumiyet kararı ertelenmedi.

ADLİYEDEN CEZAEVİNE!

Barış Akademisyenlerinin Çağlayan Adliyesi önünde yaptıkları açıklamada, "Arkamızdan 700'e yakın barış imzacısına dava açıldı. 189 kez hapis cezası aldık mahkemelerde. 3 senedir yüzer yüzer işimizi kaybettik. Neden? Üç sene kadar önce Kürt illerinde devletin kurumların vatandaşların yaşam hakları olmak üzere pek çok hakkını ihlal etti. Yazdığımız barış bildirisi bu acı hâkikate kısık bir ses oldu sadece. Bir akademisyen sorumluluğuydu. Barışı savunmanın bedelini sadece gazeteciler, siyasetçiler, akademisyenler, doktorlar ödemiyor. Barış talebi  için bedel ödeyenlere su taşımaktır. Gerçeği dile getirmenin bilinci ile bir aradayız" denildi.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Afrin operasyonuna karşı "Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur" açıklaması nedeniyle haklarında dava açılan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi 10 hekime 1 yıl 8 ay, hekim Hande Arpat'a ise 3 yıl 3 ay 22 gün hapis verildi. HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, TTB Merkez Konseyi üyeleri ve barış akademisyenlerinden Prof. Dr. Füsun Üstel’e verilen hapis cezalarını Meclis’e taşıdı.

SON DERS: MAHKUM VATANDAŞIN PEŞİNDE!

Barış bildirisi imzacısı akademisyen Füsun Üstel, 1 yıl 3 aylık hapis cezasını çekmek için cezaevine girmeden önce, son dersini İstanbul Tabip Odası'nda verdi. Dersin başlığı 'Mahkûm Vatandaşın Peşinde' oldu..

Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nün Prof. Dr. Füsun Üstel’e destek amacıyla yaptığı basın açıklaması şöyle;

"...

Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde birlikte çalıştığımız, hocamız, arkadaşımız Prof. Dr. Füsun Üstel’e verilen hapis cezasının istinaf mahkemesi tarafından onaylandığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye’de sosyal bilimler yazınına yaptığı değerli katkıların yanı sıra akademik birikimini öğrencileri ve genç meslektaşları ile paylaşarak onlara cesaret ve ilham kaynağı olan Füsun Üstel’e verilen bu ceza ifade özgürlüğü açısından kabul edilemez niteliktedir. Daima barıştan ve aydınlıktan yana tavır almış olan Prof. Dr. Füsun Üstel’e verilen hapis cezası karşısında, kendisiyle dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz. Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü.

..."

ZÜBEYDE FÜSUN ÜSTEL KİMDİR?

Ortaöğrenimi Notre Dame de Sion’da, yükseköğrenimi Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde (AÜSBF ) tamamlayan Füsun Üstel, 1980-81’de İtalya’nın Bologna kentindeki Johns Hopkins Üniversitesi’nde yükseklisans programını izledi. 1982’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde araştırma görevlisi oldu. 1987’de AÜSBF’den doktorasını aldı. 1993’te doçent oldu. 1990’da M.Ü. Fransızca Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi oldu; daha sonra Galatasaray Üniversitesi'ne geçti.

Türkiye ve uluslararası sosyalbilim dergilerinde Türkiye tarihi, milliyetçilik ve kimlik sorunuyla ilgili makaleleri yayınlandı. İletişim Yayınları’ndan “Türk Ocakları 1912-1931” (2004) ve "Mahkum Vatandaş"ın Peşinde” (2004) kitapları çıktı.

www.netturk.com.tr

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 19:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16