İstanbul'da doğdum.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni (iktisat ve maliye bölümü) bitirdim. Doktoramı Gazi Üniversitesi'nden 'Kamu İktisadi Teşebbüslerinin Finansmanı' başlıklı tezi savunarak aldım.  

Maliye Müfettiş Muavini olarak başladığım kamu hizmetinde Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı (tedvir), Hazine Genel Sekreterliği Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri,  Kamu Finansmanı Genel Müdürü, Hazine Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi Ticaret Başmüşaviri olarak görev yaptım. 1997 yılının Temmuz ayında Hazine Müsteşarı olarak atandım, aynı yılın Aralık ayında bu görevden istifa ederek kamu görevinden ayrıldım.

Hazine'de görev yaptığım dönemlerde Temsan (Türkiye Elektromekanik Sanayii A.Ş.), TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) yönetim kurulu üyeliklerinde, YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) üyeliğinde, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası guvernör vekilliği ve guvernörlüğünde bulundum.

Kamu kesiminden ayrıldıktan sonra özel kesimde, çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu danışmanlığı, yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği yaptım. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde 10 yıl, Kadir Has Üniversitesi'nde 8 yıl öğretim görevlisi olarak ders verdim. Yeni Yüzyıl ve Radikal Gazetelerinde, aylık CNBCe Business Dergisinde köşe yazıları yazdım, CNBCe ve NTV Televizyonlarında sürekli ekonomi yorumculuğu yaptım. 

Hitit uygarlığının tanıtılmasına yaptığım katkılar nedeniyle Çorum ve Hattuşa (Boğazkale) belediyelerince fahri hemşerilikle ödüllendirildim, Türk Eskiçağ Enstitüsü'ne muhabir üye olarak seçildim.

Halen Altınbaş Üniversitesinde öğretim üyesi olarak ders veriyorum, yazılarımı yalnızca bu Blogda yayınlıyorum. Başka sitelerde yer verilen yazılarım, bu blogdan alınmış demektir.

Yayımlanmış 23 kitabım ve çok sayıda makalem var 

Mahfi EĞİLMEZ

*.  *.  *

VİKİPEDİ'DE MAHFİ EĞİLMEZ

Ankara Atatürk Lisesi'ni, 1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin iktisat ve maliye bölümünden mezun oldu. Gazi Üniversitesi’nde Kamu İktisadi Teşebbüslerinin Finansmanı başlıklı tezi ile doktor oldu. Yeminli mali müşavir ruhsatına da sahiptir.

1972 yılında maliye müfettiş muavini göreviyle Maliye Bakanlığı'nda çalışmaya başladı. Hazine Müsteşarlığı'nda müfettiş, müsteşar yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra, Washington büyükelçiliği ekonomi müşavirliği ve başmüşavirliği gibi çeşitli vazifelerle Amerika Birleşik Devletleri'nde bulundu. 1997 yılında hazine müsteşarlığına atandı fakat 1997 yılı sonunda kendi tercihiyle kamu hizmetinden ayrıldı. Kamu hizmeti sırasında Dünya Bankası'nda Türkiye adına görev yaptı. Eylül 1997'de bakanlar kurulu kontenjanından Yükseköğretim Kurulu üyeliğine atandı, ancak kısa bir süre sonra bu görevinden de istifa etti.

1998 yılında özel kesime geçmiş ve çeşitli finans kurumlarında yönetim kurulu üyelik ve başkanlıklarında bulunmuş, 2006 yılı itibarıyla tam zamanlı bütün görevlerinden ayrılmıştır. Uzun süre köşe yazısı yazdığı Radikal gazetesinden 2011 yılı sonunda ayrıldı. Yaklaşık 10 yıl yorumculuk yaptığı NTV televizyon kanalından 2018 yılında ayrıldı. 2000 ile 2010 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, 2011 ile 2017 yılları arasında da Kadir Has Üniversitesi'nde ekonomi, iktisat ve maliye dersleri verdi.

Mahfi Eğilmez, hâlen Altınbaş Üniversitesi'nde ders veriyor. Kendi internet sitesinde düzenli olarak ekonomi hakkında görüşlerini yazıyor. Yayımlanmış 22 kitabı ve çok sayıda makalesi vardır.

Edebî yazarlığı

Mahfi Eğilmez, iktisat alanı ve mesleki hayatı dışında edebiyat ile yakından ilgileniyor. 2002 yılında ilk romanı Anitta’nın Laneti yayınlandı. Hitit medeniyetini anlattığı bu tarihî romanın devamı Hattuşa’dan Kaçış ise 2008 yılında yayınlandı. Arsen LüpenSherlock HolmesAgatha Christie gibi polisiye türünün klasik yazar ve romanlarını büyük bir beğeni ile okuduğunu ifade eden Mahfi Eğilmez, polisiye romanlarında cinayet, katil gibi türün alışıldık örneklerinden ziyade, Türkiye'de fazla anlatılmayan mâlî suçlar, siyasal yolsuzluklar ile ilgilendiğini de belirtti.

Mahfi Eğilmez'in Inferis başlıklı romanı 2020 yılında yayınlandı. Inferis'in devamı niteliğinde sayılabilecek Sahte Sultan ise 2021 yılında neşredildi. Eğilmez, bir üçleme olarak kurguladığı hikâyenin son romanı üzerinde çalıştığını da açıkladı.[5]

İhtisas eserleri

Romanları

Yazılı ve görsel medya etkinlikleri

  • Yeni Yüzyıl Gazetesi - Köşe yazarlığı

  • Radikal Gazetesi - Köşe yazarlığı (2010 - 2011)

  • CNBC-e Business Dergisi - Köşe yazarlığı (2007 - 2012)

  • cnbce.com İnternet Sitesi - Yorum - Analiz (2012 - Günümüz)

  • NTV Tv Kanalı - yorumculuk (2010 - 2018)

  • CNBC-e Tv Kanalı - yorumculuk (2005 - 2015) 

KAYNAK: Vikipedi