banner29

banner32

Ali Babacan'ın parti kurması engelleniyor mu?

Ali Babacan'ın parti kurması engelleniyor mu?
banner18

NET TÜRK -  Ali Babacan aslında 2019’un sonlarına doğru yeni bir parti kurmak için Ak Parti’den istifa etmişti, ancak kendisi gibi Ak Parti’den ayrılan Ahmet Davutoğlu ondan hızlı davranarak Gelecek Partisi’ni kurunca, Babacan bir süre beklemeyi tercih etti.

En son Aralık 2019 sonuna kadar partiyi kuracağını açıklamışsa da, daha sonra kuruluş çalışmalarının 2020’ye sarktığı, Ocak ayı içinde partinin kuruluşunun ilan edileceği şeklinde açıklama yapıldı. Şimdi de kuruluş tarihinin Şubat’a sarktığı konuşuluyor.

Bu bilgi Ali Babacan’dan ya da yeni kurulacak partinin diğer yetkililerden değil, gazeteci - yazar Muharrem Sarıkaya’dan geldi. Sarıkaya, yeni kurulacak parti ile ilgili aktaracaklarının “resmi bir açıklama” değil, bir “kulis bilgisi” olduğunu özellikle vurguladı.

Sayın Muharrem Sarıkaya, Ali Babacan'ını kuracağı parti ile ilgili ilginç bir 'kulis' bilgisi paylaştınız...

Evet, Babacan’ın bu ayın sonunda partisini kurması bekleniyordu, ancak bu mümkün olmayacak gibi gözüküyor.

Neden? Birileri mi engel oluyor?

Bir kere Babacan’ın partisini kurmasına engel bir durum yok, kuruluşun Şubat ayına sarkmasının tek nedeni ise parti binasının tadilatının bitmemiş olması.

Tek neden binanın tadilatının bitmemiş olması mı, Davutoğlu’nun Gelecek Partisi’ni kutrup Türkiye genelinde hızla örgütlenmesinin bir etkisi yok mu?

Gecikmenin asıl nedeni, bina düzenlenmesinden ve inşaatından kaynaklı. Dolayısıyla bina iç düzeninin bitiş tarihi, partinin kuruluşunun tarihini de belirleyecek.

Ahmet Davutoğlu, Babacan'dan önce davranıp parti kurdu ve hızlı hareket ediyor!

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun öncülüğünde kurulan Gelecek Partisi'nin teşkilatının birçok ilde faaliyetlerine başladığı doğru.

AK Parti’den çıkacak ikinci parti çalışmasını yürüten Ali Babacan ise Davutoğlu’nun bu atak tutumu karşısında geri çekilip, aynı dalga üzerinde sörf yapmama kararı almıştı. Bundan dolayı işi ağırdan alırken, bu fırsattan yararlanarak program, tüzük ve yönetmelik konusunda daha detaylı çalışmaya koyuldu.

Yani Davutoğlu'nun ne yapacağını görmek mi istedi sayın Babacan?

Partinin gecikmesinin temel nedeni aslında sadece bu konular değil.Yakında Babacan tarafından yapılacak bir açıklama ile de kamuoyuna duyurulması hedeflenen gecikmenin asıl konusu ise bina tadilatı.

Merkez neresi olacak, nasıl  bir bina hazırlanıyor?

Son dönem partilerin buluşma noktası haline gelen, İYİ Parti ve Gelecek Partisi’nin genel merkezlerine de ev sahipliği yapan Ankara’nın Mustafa Kemal Mahallesi’nde tutulan binanın iç mimari çalışması bitmemiş. Mobilyası ile tutulduğu belirtilen müstakil binanın önünde geniş bir park alanı da bulunuyor. Ancak binanın bazı duvarlarının kaldırılıp toplantı alanları olarak genişletilmesine karar verilmiş.

20 Ocak'ta partinin kuruluşunun açıklanacağı duyurulmuştu!..

Bazı yeni mobilyaya ihtiyaç duyulmuş. Bu kapsamda gecikmenin asıl nedeni, bina düzenlenmesinden ve inşaatından kaynaklı. Dolayısıyla bina iç düzeninin bitiş tarihi, partinin kuruluşunun tarihini de belirleyecek. Özetle daha önce açıklandığı gibi 20 Ocak’ta kuruluş söz konusu olmayacak; şubat beklenecek.

Şimdi partinin merkezi olacak olan binadaki tadilat biterse, Ali Babacan muhtemelen Şubat’ta partisini kurmuş ve Türkiye genelinde örgütlenmek için çalışmalara başlamış olacak.

www.netturk.com.tr

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16