banner29

banner32

Ekonomi şahane, enflasyon tek zamlar çift hane!

Ekonomi şahane, enflasyon tek zamlar çift hane!
banner18

NET TÜRK - Türkiye’nin eylül ayı enflasyonu belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre eylül itibarıyla 12 aylık verilere bakıldığında tüketici fiyatlarının yüzde 18,27 yurtiçi üretici fiyatlarının ise yüzde 26,44 arttığı görüldü. Geçen yılın aralık ayına göre de tüketici fiyatları yüzde 8,42 yurtiçi üretici fiyatları yüzde 6,53 yükseldi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), eylülde ağustos ayına göre yüzde 0,99 geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 artış kaydetti. Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise ağustosa göre yüzde 0,13 Eylül 2018’e kıyasla da yüzde 2,45 arttı. Eylülde yüzde 9,26’ya gerileyen yıllık enflasyon, Temmuz 2017’den sonra yeniden tek haneyi görmüş oldu. Ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1,34 olmuştu. Ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 12,99 olarak belirlenmişti. Öte yandan enflasyonun tek haneye inmesiyle birlikte yapılan zamlar akıllara geldi. Sene başından beri elektriğe yüzde 45, doğalgaza yüzde 52, akaryakıta yüzde 25, tekel ürünlerine yüzde 60, beyaz ete yüzde 40, süte yüzde 50, çaya yüzde 30 ve şekere yüzde 40 yapılan zamlar enflasyonun nasıl tek haneye düştüğünü sorgulattı.

Aykut Erdoğdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı 

Zam yağmuru devam ediyor ama Türkiye İstatistik Kurumuna göre enflasyon tek haneye düşmüş. İşçi, memur ve emeklilere düşük zam için tek hane aldatmacası sahnede. Enflasyon ne olursa olsun açıkladıkları yüzde 5 hedefine göre ücret artışı, ücretlilerin alım gücünde büyük gerilemeye neden olur. Ancak 2019-2022 Ekonomi Programı’nda bunu açıkça yazdılar. Şimdi halktan gelecek tepkiyi azaltmak için TÜİK’in de devreye girdiğini ve bir tek hane aldatmacasının sahneye konduğunu görüyoruz. Ancak başta elektriğe ve doğalgaza yapılan zamlar olmak üzere her ürün ve hizmette zam yağmuru devam ediyor. TÜİK’in yaptığı düzenlemeler dahi kâr etmeyecek ve biz önümüzdeki aylarda enflasyonun tekrar yükseldiğini göreceğiz.

TÜİK açıkladığı fiyatlardan bir market zinciri kursun hepimiz oradan alıveriş yapalım. Sadece akaryakıt, doğalgaz ve elektrik zamları ile bunların hayatın diğer alanlarına etkisi düşünüldüğünde, fiyat düşüşü iddialarıyla yapılan TÜFE hesaplamasının şaibeli olduğunu anlamak için konunun uzmanı olmaya gerek yok.

www.netturk.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16