banner29

banner32

İyilik yap Ensar'a at: Ensar'ın bağış taşeronu Kızılay mı?

İyilik yap Ensar'a at: Ensar'ın bağış taşeronu Kızılay mı?
banner18

TOPLU KONUT - Başkentgaz adlı şirket,  Ensar Vakfı’na 2017’de tam 7 milyon 925 bin lira bağış yaptı.

Ama bu bağışı direkt vakıf hesabına aktarmak yerine, güya vergiden düşebilmek için Kızılay üzerinden gönderdi.

Bu "Ali Cingöz oyunu", Başkentgaz ile Kızılay arasındaki bir yazışmanın sızdırılması ile ortaya çıktı.

Belge, Ensar Vakfı’na aktarılan 8 milyon dolarlık kaynağa ilişkin ‘sıfır vergi’ hesabını da açığa çıkardı.

O belgeye göre, Başkentgaz Kızılay hesabına 8 milyon dolar gönderdi.

Bu paranın sadece 75 bin doları Kızılay’a bırakıldı. Kalan 7 milyon 925 bin lira ise Ensar Vakfı’na aktarıldı.

Başkentgaz’ın Kızılay’a gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı:

Kurumunuz hesaplarına 27.12.2017 tarihinde aktarılan 8.000.000 USD’lik bağış tutarının 75.000 USD’lik kısmının Derneğiniz faaliyetlerinde, kalan 7.925.000 USD bakiye tutarın ise Derneğiniz ile Ensar Vakfı arasında yapılacak protokol kapsamında yurt inşaatında kullanılmasına muvafakat ettiğimizi, bu amaçla belirtilen tutarın Ensar Vakfı hesaplarına aktarılması ve yurt inşaatı sürecine ilişkin olarak Derneğinizin hukuki, mali ve idari hiçbir sorumluluğunun olmayacağını kabul ve taahhüt ederiz.

Dönemin Başkentgaz Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve Başkentgaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun’un imzasını taşıyan belgeyle Başkentgaz’ın Ensar Vakfı’na 7 milyon 925 bin liralık kaynak aktardığı, bunu yaparken de Kızılay’ın arada köprü görevi gördüğü ortaya çıktı.

BİR TAŞTA İKİ KUŞ

Başkentgaz, özelleştirme sürecinin ardından Torunlar GYO’ya satılmıştı. Başkentgaz’ın bağışı doğrudan Ensar Vakfı’na değil de Kızılay aracılığıyla yapmasının nedeninin ise vergi muafiyeti olduğu tahmin ediliyor.

Yasalar gereği Kızılay’a yapılan tüm bağışlar vergiden düşülüyor. Yani iktidara yakın Torunlar GYO’nun satın aldığı Başkentgaz 8 milyon doları önce Kızılay’a yatırarak, bağışın tamamını gider gösterebildi ve hiç vergi ödemedi.

Ama eğer bu bağışı direkt Ensar Vakfı’na yapsaydı vergiden düşebileceği miktar beyan edilen gelirin yüzde beşi ile sınırlı olacaktı.

KIZILAY KABUL ETTİ

‘Kızılay üzerinden Ensar’a para aktarma’ iddiaları üzerine Kızılay da bir açıklama yaptı ve iddialar dolaylı yoldan kabul edildi.

Açıklamada, ‘bazı bağışçıların bağışlarını bazı faaliyetlerde kullanma şartıyla yaptıkları’ belirtildi, “Söz konusu haberde adı geçen hayırsever firma da Kızılay’a bağışta bulunmuş ve şart olarak eğitim hizmetlerine destek vermek amacıyla öğrenci yurdu yapılmak üzere habere konu olan vakfa aktarılmasını istemiştir. Kızılay bu şartı bağışçının isteğidoğrultusunda yerine getirmiştir” denildi.

Elazığ depreminin ardından para yardımı çağrısıyla tepki çeken Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yapılan 7 milyon 925 bin dolarlık bağışa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kerem Kınık

Başkent Gaz Kızılay'ın daimi bağışçılarından biri, neredeyse bütün bağışlarını bizim üzerimizden yapıyor.

Bu protokolün daha önce başka örnekleri oldu. Tamamen yasaldır, bu bir şartlı bağıştır. Vergi kaçırmak farklıdır, vergiden kaçınmak farklıdır.

Devlet yasal olarak size bir imtiyaz vermiş, mesela bir eğitim kurumu yapıyorsanız bana vergi vermek yerine bu yardımı yapan kuruluşlar üzerinden bu yatırımı yapabilirsiniz diyor devlet.

www.netturk.com.tr

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16