banner29

banner32

‘Öcalan mektubu’yla gündemde: Özcan, ‘megalomanyak iddiaları olan biri’ymiş

‘Öcalan mektubu’yla gündemde: Özcan, ‘megalomanyak iddiaları olan biri’ymiş
banner18

NET TÜRK - Munzur Üniversitesi’ndeki görevinden kanun hükmünde kararnameyle (KHK) uzaklaştırılan akademisyen Candan Badem, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yazdığını öne sürdüğü mektupla gündeme gelen Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Ali Kemal Özcan için, “Megalomanyak iddiaları olan biriydi” dedi.

Ne olmuştu?

Özcan, Öcalan’dan HDP’ye ‘seçimlerde tarafsız çizgide ısrar edilmesi’ çağrısı yaptığı bir mektup aldığını öne sürmüştü. Eski HDP milletvekili Ziya Pir ‘yalan haber’ sevrvis edildiğini söylerken Öcalan’ın avukatları da yarın bir açıklama yapılacağın duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise iddiayı ‘PKK-HDP savaşı’na yormuştu.

Son olarak HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Halk kararını zaten bir hafta önce verdi” demişti.

‘Ciddiye alınacak biri değil‘

KHK’lı akademisyen Badem, Munzur Üniversitesi’nde bir dönem beraber çalıştığı Özcan için “Ciddiye alınacak biri değil. ‘Çözüm sürecini ben başlattım’, ‘Kürt sorununu ben çözerim’ gibi megalomanyak iddiaları olan biriydi” dedi.

Özcan’ın üniversitede sosyoloji bölümü başlanlığı için yapılan seçimi kaybetmesine rağmen ‘rektör zoruyla’ bu göreve getirildiğini kaydeden Badem, Özcan’ın, Kürt sorununda çözüm sürecinin halka anlatılması amacıyla AKP hükümeti öncülüğünde oluşturulan ‘akil insanlar heyeti’ne girmek için çaba sarf ettiğini, ancak bunun AKP tarafından kabul görmediğini yazdı.

İŞTE O MERKTUP: "TARAFSIZ ÇİZGİDE ISRAR EDİN! 

Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Ali Kemal Özcan, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İstanbul seçimlerinde HDP’den ‘tarafsız çizgide ısrar edilmesini’ istediğini öne sürdü. Eski HDP milletvekili Ziya Pir ‘yalan haber’ sevrvis edildiğini söylerken Öcalan’ın avukatları da yarın bir açıklama yapılacağın duyurdu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise iddiayı ‘PKK-HDP savaşı’na yordu.

‘Devlet onayıyla’ görüşmüş

Özcan, çalışma ve kitaplarını inceleyen Öcalan’ın özellikle kendisiyle konuşmak istediğini, devlet yetkililerinin de onayıyla birkaç kez görüştüklerini söyledi.

Bugün de Öcalan’la İmralı’da bir araya geldiklerini belirten Özcan şunları söyledi: “Öcalan’ın birkaç gün önce avukatlarıyla görüşmesinde 1,5 sayfalık açıklama mektubu verdiğini öğrendim. Bugün görüştüğümüzde, istişare ettiğimizde, bizden öğrenmiş oldu ki 18 Haziran 2019 tarihinde avukatlara savcılık üzerinden teslim edilmiş olan açıklama yayınlanmamış. Öcalan, bunu öğrendiğinde tepki gösterdi. Akşam 5’te İmralı’dan ayrıldım. Avukatlarını aradım, ulaşamadım. Şu an itibariyle avukatlarından herhangi bir cevap alamadım. Ben bir emaneti açıklıyorum. Emanete kim olursa olsun hıyanet edilmez.”

‘Mektup’ta ne deniyor?

Özcan, ardından, Öcalan’ın kendisine verdiğini belirttiği mektubu okudu. Mektuptaki ifadeler şöyle: “Son ölüm oruçlarının ve açlık grevlerinin sona ermesi vesilesiyle kullanmak durumunda kaldığım şahsi inisiyatifim konusunda olası gelişmeleri de dikkate alarak bu açıklamayı yapma ihtiyacı duydum. Çözüm sürecine ilişkin daha derinleştirilmiş ve netleşmiş bir tutumdan bahsettim. Mevcut gelişmelere de bu perspektiften baktım. Çözüm süreci sonrasına damgasını vuran ve Türkiye’nin geleneksel ikilemini aşmayan dolayısıyla sürekli çatışmacı ve kutuplaştırıcı üslubun başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunları ağırlaştırdığı ortaya çıkmış bir sonuçtur. Cumhur ve millet ittifaklarının bu gerçekliğine karşılık HDP’de ifadesini bulan demokratik ittifak ve bağlantılı demokratik müzakere opsiyonu çözüm odaklı olmayı esas almıştır. Önümüzdeki dönemde gerek iç toplumsal gerek bölgesel ve küresel sorunların daha da ağırlaşacağını göz önünde bulundurarak bu 3’üncü yol tavrının korunması büyük önem ve anlam ifade etmektedir. Bu çerçevede HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik ittifakın önemi ve tarihsel anlamı, mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir. Demokratik uzlaşı, özgür siyaset ve evrensel hukuk üçlü sacayağına dayalı çizgi en doğru ve sonuç üretici siyasi platform durumundadır. İlgili tüm çevreleri bu temelde duyarlı olmaya çağırıyorum.”

İktidar cephesi ‘mektup’un üstüne atladı, Erdoğan yorum yaptı

Özcan’ın iddiası, HDP’nin ve eski eş genel başkan Selahattin Demirtaş’ın 31 Mart yerel seçimlerinde ‘millet ittiakı’nı desteklemesinden, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçiminde de CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na destek çağrısı yapmasından rahatsız iktidar cephesine yakın medyada ve sosyal medyada köpürtüldü.

Sosyal medya ve TV ortak yayınında konuşan Erdoğan da şunları söyledi: “Bizim derdimiz o değil çünkü oralardan ne gelir ne gelmez az çok kestiriyoruz. Burada aslında bir iktidar mücadelesi var. Bu iktidar savaşında tabii HDP-PKK kanadında yaşanan bu savaş, tabii Öcalan ve Demirtaş noktasında da ciddi bir iktidar mücadelesine doğru bir kayma gösteriyor. Hatta daha ileri dağ da bu mücadelenin içerisinde. Ben bunu biraz daha ileri taşıyorum, Avrupa’da. Öcalan, iktidarını bunların hiçbirine kaçırmak istemiyor. Bununla ilgili de çok sert açıklamaları var. Demirtaş’a hesap sormaktan sorun da dağa hesap sormaya varıncaya kadar. Yani onların kendisine ihanet ettiği inancında. Ve bu ihaneti sebebiyle onara kesin tavırları var. Yaptığı açıklamada, ‘Eğer siz beni destekliyorsanız, eğer benim arkamda olan bir partiyseniz, ben sizin ne oraya ne şuraya değil, siz kendi gücünüzü ortaya koymalısınız ve burada bunların herhangi birinden yana değil, kendi tarafsızlığınızı ortaya koymalısınız’gibi bir hava içinde. Öcalan, Demirtaş’a ve dağa, mesajını veriyor.”

HDP’li Pir: Kimse itibar etmesin

‘Mektup’ HDP tarafından doğrulanmezken HDP’den 25’inci ve 26’ıncı dönem milletvekilliği yapan Ziya Pir Twitter’dan şu açıklamayı yaptı: “Pişkinliğin bu kadarına da… Seçimi kaybedeceklerini anlayınca böyle YALAN haber servis ediyorlar. Kimse bu tür YALAN haberlere itibar etmesin.”

Öcalan’ın avukatları: Açıklamayı yarın yapacağız

Öcalan’ın avukatlığını üstlenen Asrın Hukuk Bürosu da ‘yarın’konuyla ilgili yapacağını duyurdu.

Yazılı açıklamada şöyle dendi: “18 Haziran tarihinde İmralı’da müvekkilimiz Sayın Öcalan ile gerçekleştirdiğimiz avukat görüşmesinin detayları ve bugün basında yer alan haberlerle ilgili detaylı bir yazılı açıklama yapmayı mevcut planlamamız doğrultusunda yarın (21 Haziran) kamuoyunun bilgisine sunacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16