banner29

banner32

Rahşan Hanım, 14 yıl sonra tekrar Bülent’ine kavuştu!

banner18

NET TÜRK - Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in eşi ve Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucu genel başkanı Rahşan Ecevit, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede, 97 yaşında hayatını kaybetti.

Rahşan Ecevit, 60 yıl evli kaldığı ve tüm siyasi hayatında en yakınında olduğu eşi Bülent Ecevit’ten 14 yıl sonra yaşama gözlerini yummuş oldu.

Rahşan Ecevit, milletvekili ya da bakan olmasa bile, siyasi tarihe damgasını vuran kadın figürlerden biri olarak tarihe geçti.

Rahşan Ecevit’in hafızalarda iz bıraktığı gelişmelerden birisi ise siyasi literatüre “Rahşan Affı” olarak giren 2000 yılındaki infaz düzenlemesi oldu.

Bir süredir Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören 97 yaşındaki Rahşan Ecevit, hayata gözlerini yumdu.

26 Aralık 2019’da tedavi altına alınan Ecevit, bir gün sonra genel durumunun bozulması nedeniyle dahiliye servisi yoğun bakım kliniğine kaldırıldı.

Rahşan Ecevit, çoklu organ yetmezliği nedeniyle dün 21.00’da sıralarında yaşamını yitirdi. Ecevit’in vefat haberini aile dostları ve eski milletvekili Emrehan Halıcı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

LİSE AŞKIYDI

Doğum adı Zekiye Rahşan Aral olan, aslen Selanik’ten Giresun’un Şebinkarahisar ilçesine yerleşen bir ailenin çocuğu olan Rahşan Ecevit, 1923 yılında Bursa’da dünyaya geldi.

Ailesinin işlerinden dolayı birkaç kez şehir değiştiren Ecevit, Ankara Lisesi’ne başlayıp, İstanbul Robert Koleji’nden mezun oldu.

1946 yılında 23 yaşındayken, kendisinden 3 yaş küçük olan Bülent Ecevit ile dünya evine girdi. İki isim arasındaki ilişki henüz lise yıllarında başlamıştı.

60 YIL YAN YANA

Rahşan Ecevit evlendikleri 1946 yılından, Bülent Ecevit’in hayatını kaybettiği 2006 yılına kadar eşinin en yakınında oldu.

Eşinin CHP’deki siyasi süreci, iktidar ve muhalefet dönemleri, 12 Eylül askeri darbesinin ardından yaşadığı Zincirbozan sürgününde hiç yanından ayrılmadı.

Rahşan Ecevit, darbenin ardından Bülent Ecevit’in siyasi yasaklı olduğu dönemde ise daha önce hep eşine destek olmakla geçirdiği siyaset yaşamına direkt olarak adımını attı.

Rahşan Ecevit, ileride iktidar olacak Demokratik Sol Parti’yi kurarak ilk genel başkanı oldu.

DSP’de uzun süren bir siyasi yolculuğa çıkan Ecevit çifti, 2002’de partinin baraj altı kalmasının ardından bir daha siyaseten varlık gösteremedi.

Rahşan Ecevit, 2006 yılında hayatını kaybeden ve uzun süren tedavi süreci geçiren Bülent Ecevit’in zorlu dönemlerinde de en yakınındaki isim oldu.

4 Haziran 2009’da kurucusu olduğu DSP’den istifa eden Rahşan Ecevit 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu Demokratik Sol Halk Partisi’nin 2. Genel Başkanlığına seçildi.

KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK VERDİ

Rahşan Ecevit, 22 Mayıs 2010’daki CHP kurultayına katılarak, Genel Başkan seçilen Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye desteğini açıkladı.

Aynı zamanda ressam da olan Rahşan Ecevit’in yazdığı “Pülümür’de Aşk” adlı romanı da 2002 yılında tiyatroya uyarlandı.

RAHŞAN AFFI’YLA ANILDI

Türk siyasi tarihindeki önemli gelişmelerde rolü olan Rahşan Ecevit, milletvekili ya da bakan olmasa bile CHP ve DSP’nin ideolojisinin gelişmesi ve uygulanmasında önemli katkıları olan ve Türk siyasi tarihine damgasını vuran en önemli kadın figürlerden biri olarak tarihte yerini aldı.

Rahşan Ecevit’in hafızalarda iz bıraktığı gelişmelerden birisi ise siyasi literatüre “Rahşan Affı” olarak geçen 1999 yılındaki infaz düzenlemesi oldu.

Asıl adı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası olan, 22 Aralık 2000’de Rahşan Ecevit’in önerisiyle çıkarılan yasayla, devlete karşı işlenen suçlar dışındaki suçlara erteleme veya şartlı salıverme getirildi.

KAVUŞTULAR

Rahşan Ecevit’in vefatının ardından sosyal medyada, “Bülentine kavuştu” yorumları yapıldı. Lise yıllarında tanıştığı ve 60 yıl evli kaldığı Bülent Ecevit, Rahşan Ecevit adına şiirler dahi yazdı.

Bülent Ecevit’in “Elele büyüttük sevgiyi” isimli şiirinde, “Birlikte öğrendik seninle/avcumuzda yüreği çarpan kuşa sevgiyi/elele duyduk kumsalda denizin milyon yılda yonttuğu taşa sevgiyi…” dizeleri yer alıyor.

www.netturk.com.tr

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2020, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16