banner29

banner32

Simit Sarayı'ndaki 500 milyonluk ısırık kimin?

Simit Sarayı'ndaki 500 milyonluk ısırık kimin?
banner18

NET TÜRK - Ziraat Finans Grubu’na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın, kriz yaşadığı belirtilen Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini Kavukçu Yapı’dan devralmak için Rekabet Kurulu’na başvuruda bulunması iktidar ilişkilerinin sorgulanmasına neden oldu.

İlgililer her ne kadar “Ziraat Bankası hisse aldı diye simitçilik yapacak diye bir şey yok. Bu çok mantıksız. Ziraat Bankası belirli bir hisse alarak girişim sermayesi adına yatırım yapıyor. Bu bir hibe değil, bağış değil. Bu batmış bir şirketi kurtarma değil” diye konuşsa da, birileri simite fena halde diş attı. 

Simit Sarayı’nın yaklaşık borcunun 500 milyon dolar olduğu ve zor günlerden geçtiği biliniyordu. Şirketin özel bir bankaya yüklü miktarda borcu vardı ve banka tarafından sıkıştırılıyordu. 

Bu durumda "birileri" harekete geçti ve sadece Türkiye'de değil dünyada önemli bir marka olan Simit Sarayı'na el uzattı. Devletin Ziraat Bankası, Ziraat Girişim Sermayesi Yatarım Ortaklığı ile bu borçları devraldı ve şirketi ekonomik olarak rahatlattı

Bir bankacı Simit Sarayı’nda olup bitenleri "Yersen!.." türünden şöyle anlatıyor: 

Simit Sarayı'nın 500 milyon dolar borcu olduğu ve borçları ödemekte zorlanıldığı bilgisi gerçeği yansıtmıyor.

Simit Sarayı'nın 2014-2015 yıllarında, hisselerini iki ayrı yerden satın alma süreci vardı. Biri Araplardı, Diğeri ise Malezya Khazanah Fonu’ydu. Araplara yüzde 10, Khazanah Fonu’na yüzde10’luk bir hisse satılması hesaplanıyordu. Araplara satış gerçekleşti. Ancak satın alan grubun sahipleri Muhammed bin Selman tarafından tutuklanınca yükümlülükleri yerine getiremediler. Malezyalı fon ile 75 milyon dolara anlaşıldı. Bu satış yapılacağı sırada Malezya’da hükümet değişti.

Böyle bir süreç yaşandı. Simit Sarayı için yatırımlar yapılmaya başlandı. Bu yatırımlar satışlara göre yapıldığı için nakit sıkıntısı oluştu. Bu şirket bir batık değil. Döviz kurlarındaki yatırımlardan ötürü ve yapılan anlaşmaların sonlandırılması nedeniyle kısa sürede bir karar vermesi gerekti. Hiçbir bankaya kredilerini ödeyememezliği olmadı. Ya krediler ötelenecekti ya da buraya bir girişim sermayesi ortağı bulunacaktı. Bu batmış bir şirketi kurtarma değil. Şirket düzenli olarak ödemelerini yapıyor

Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu

7 SORU 7 CEVAP

1. Ne oldu?

Ziraat Finans Grubu'na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (Ziraat GSYO) Simit Sarayı'nın yüzde 51'ini devralmak için Rekabet Kurulu'na başvurdu.

2. Ziraat Finans Grubu neden Simit Sarayı'nı almak istedi?

Simit Sarayı'nın yaklaşık borcunun 500 milyon dolar olduğu ve zor günlerden geçtiği belirtiliyor. Şirketin borcunun büyük bir kısmı özel bir bankaya ait. Ziraat Bankası'nın bu borçları devralarak şirketi ekonomik olarak rahatlattığı düşünülüyor.

Ziraat Finans Grubu'na bağlı Ziraat GSYO da hâlihazırda bu tip yatırımlar yapmak için kuruldu. 2018 yılında kurulan şirketin amacı yerel şirketlere ortak olmaktı. Geçen ağustos ayında hazırlanan bir düzenleme ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yurt içi veya dışındaki şirketlere ortak olabilmesinin önü açılmıştı.

3. Simit Sarayı ne kadar büyük bir şirket?

Simit Sarayı'nın Türkiye'deki en büyük iş verenlerden biri. Şirketin 25 ülkede 11 bini aşkın personeli bulunuyor.

4. Simit Sarayı'nın değeri ne kadar?

Ziraat Finans Grubu'nun Simit Sarayı'nın yüzde 51'i için ne kadar ücret ödeyeceği bilinmiyor. Fakat iki sene önce Suudi ortak Fawas Alhokair firmanın yüzde 10'unu 100 milyon dolara satın almıştı. Yani şirketin piyasa değerlemesi o tarihte 1 milyar dolar olarak yapılmıştı.

5. Ziraat Bankası bu satın alma için neden eleştiriliyor?

Bir kamu kuruluşu olan Ziraat Bankası'nın böylesine borçlu bir işletmeye ortak olması soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Şirketin bundan sonra yaşayacağı maddi sıkıntılara milletin bütçesi de ortak olmuş olacak.

6. Simit Sarayı’nın sahibi kim? 

Simit Sarayı, Haluk Okutur, Abdullah Kavukcu ve Mehmet Tarakçı tarafından 2002 yılında kuruldu. Hükümete yakın iş insanı Abdullah Kavukcu Simit Sarayı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.

7. Bundan sonra ne olacak?

Rekabet Kurulu satışı inceledikten sonra rekabetin ihlaline ilişkin herhangi bir durum tespit etmezse Simit Sarayı'nın kontrolü Ziraat'e geçmiş olacak.

Sözcü Gazetesi yazarı Serpil Yılmaz bir süre önce "Patron da simit parasıyla 'geçinemiyor' başlıkl bir yazı kaleme almıştı. Serpil Yılmaz'ın 10 Aralık 2019 tarihli yazısı şöyle:

Serpil Yılmaz

Patron da simit parasıyla 'geçinemiyor'

Türkiye'de ve dünyanın 25 ülkesinde mağaza açan Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu'nun “başarı öyküsü” malum…

Kavukcu yine dört ayağının üzerine düşebilir.

Grubun ağırlığı Denizbank'ta olmak üzere bankalara toplam kredi borcunun 500 milyon dolara ulaştığı söyleniyor.

Büyük para.

Ne simit satarak bu kadar borç yapılır, ne de simit dükkanına bu kadar kredi açılır.

Bu kadar para ancak altına özel jet çekersen, sağa sola aldığın banka kredisiyle “bonkörlük” yapmak zorunda kalırsan lazım olur!

“Gayrimenkullerin değeri, kredileri karşılar” diye düşünürseniz zor. Çoğu kira. Londra'daki şubelerin gayrimenkulü kime aitmiş; bir anlatan çıkar elbet!

Simit Sarayı'nı kredi yükünden kurtaracak formül aranıyormuş.

Simit Sarayı dosyası; 2018 yılında kurulan Ziraat Girişim Sermaye Yatırım Ortaklığı'nın (GSYO) gündemine sokulmaya çalışılıyor: Burası net!

Yüzde 100'ü Ziraat Bankası'na ait GSYO'nun 500 milyon dolar kredi borcunu üstlenmesi akıl alacak iş değil. Ziraat bir kamu bankası, halka hesap verecek!

★★★

2017 Temmuz'unda Simit Sarayı'nın yüzde 10'u Suudi Fawaz Alhokair Grup'a satılmıştı. Kavukcu'nun rotayı 400 milyon doların üzerinde halka arz için Londra Borsası'na çevirdiği konuşuluyordu.

“Global açılıma 2012 yılında başladık” diyen Kavukcu, 2019 Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde yurtdışına açılma hikayesini şöyle anlatıyor:  “Medine'den sonra Hollanda'da mağaza açtık. Londra'da 22 mağazamız oldu. 85 mağazası olan bir zincirle görüşüyoruz. Dünyada iki ülkeye daha giriyoruz. Kenya'da da şube açıyoruz bu sene.

2019 yılında tamamen Uzakdoğu pazarına yöneleceğiz. 1.5 liraya simit satarak bu ciroları yapıyoruz. Dünyada 10 markadan biri olacağımızın sözünü veriyoruz.”

Ekonomi Bakanlığı, 2006'dan beri Türk markalarını desteklemek için, yurtdışında açtıkları mağazalara yüzde 50 kira desteği veriyor.

Kavukcu, aynı konuşmasında “Turquality'nin bize yıllık desteği 16 milyon lira. Sadece Leicester Square'de açtığımız mağazanın yıllık kirası 20 milyon lira” diyor.

Yurtdışında açtıkları onlarca mağazanın kira bedelinin yüzde 50'si nasıl 16 milyon lirada kalıyor, pek anlamadım…

Kavukcu, Amerika'daki mağaza sayısının da 500'e ulaşacağını müjdeliyordu.

Mağaza rakamları hedeflerinde geometrik artışlar dikkatinizden kaçmıyordur.

Medyatik ressam Ahmet Güneştekin'in Pilevneli Sanat Galeri'de açılan “Hafıza Odası” sergisi öncesi düzenlenen gala anlata anlata bitirilemedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da teşrif ettiği davete iş dünyasından, sanat çevresine 350 “seçkin” konuk katılmış.

Davete katılan gazeteciler, gecenin ne kadar şaşaalı olduğuna vurgu yapıp, “Böylesi görülmedi” diye yazdılar. Magazin dünyasını yakından izleyen Hürriyet yazarı Onur Baştürk, gecenin sponsoru Hassan Gazal'la ilgili arşivleri hatırlattı: “Uluslarası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'nun 2013'te yayınladığı offshore raporundaki iddialarda da ismi geçen Hassan Gozal'ın Daax adlı şirketiydi…”

Ahmet Güneştekin'i arayıp sponsor hakkındaki iddiaları sordum.

“Her şey para değil. Araştırmadan kabul etmeyeceğimi de tahmin edersiniz. Sponsorluklarımı 2'şer yıllık yapıyorum. Daax ile sözleşmemizde İstanbul daveti yoktu, sonradan oluştu. Bu daveti yapacak maddi imkanım var. Gelen de benim çevrem; seven de tam seviyor” diyor.

Daax, 2019 yılı için Güneştekin'in Viyana ve Bakü sergilerine sponsor olmuştu.

2020 yılı sergi programlarında da Tiflis ve Moskova sergileri yer alıyor.

Dubai Serbest Bölge merkezli Daax Costruction FZE Yönetim Kurulu Başkanı Hassan Gozal, Bakü'nün en büyük yatırımcılarından…

İstanbul'da da ofisi bulunuyor. Türkiye'de Bilkent Üniversitesi'nden arkadaşı ve Ağrılı hemşerisi IC Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Çeçen ile kurdukları DIA Costruction'da ortaktı.

Ankara Bilkent ve Mersin Şehir Hastanelerini; İran asıllı ünlü mimar Zaha Hadid imzalı Bakü'nün sembol binalarını birlikte yaptılar, sonra araları açıldı.

Yakın zamanda ortaklıktan ayrıldılar. Daax'ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) başkenti Erbil doğumlu Genel Enerji'de de hissesi bulunuyor.

★★★

Ailesi İran'ın sınır komşusu Doğubeyazıt'a göç edince burada dünyaya geliyor Gozal… Amcası ve kayınpederi Abdülbari Gozal, Bakü'nün en büyük özel şirketi Azersun Grubu'nun sahibi. SSCB'nin dağılmasından sonra merhum Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev'in, ülkesine sanayi yatırıma davet ettiği İran asıllı Kürtlerden…

Petrolden gıda sanayiine, inşaattan turizme kadar çok geniş alanda yatırımları olan Azersun'dan ayrılıp, kendi şirketi Daax'ı kuruyor.

Güneştekin'in yıldızının, uluslararası marka galerilerden Marlborough'un ressamları arasına girmesiyle ve 2014'te New York'ta açtığı sergiyle parladığını söylersem yanlış olmaz.

www.netturk.com.tr

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16