banner29

banner32

Türkiye Emlak Katılım Bankası Tekrar Hizmete Açılıyor!

Türkiye Emlak Katılım Bankası Tekrar Hizmete Açılıyor!
banner18

NET TÜRK - Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Türkiye Emlak Katılım Bankasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurum bankayı çok yakın bir zamanda açmayı planladıklarını söyledi. Kurum açılışta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da olacağını belirtti. 

Kurum, "Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın 93 yıllık mirası ve tarihi var. Bankanın tekrar faaliyete başlaması için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bankanın temel stratejilerini, müşteriye ulaşacağı kanalları ve sunacağı hizmet gruplarını belirledik. Nihai noktaya geldik" şeklinde konuştu.

93 YILLIK BİR BANKA

"Emlak Bankası Katılım Bankası olsun"

Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Emlak Bankası ile ilgili "Emlak Bankası Katılım Bankası olsun" demişti.

Zeki Sayın'ın yeniden hizmete açılacak olan banka ile ilgili daha önce yaptığı açıklamalar şöyleidi:

"...

Bu yılın mayıs döneminde hazırlanan torba yasası ile tasfiyeden çıkan Emlak Bankası, artık canlı bir banka. Genel kurulda ana sözleşmesinin onayı beklenen bankanın ilerleyen süreçlerde nasıl bir faaliyet göstereceği, nasıl bir yol izleyeceği ise ilerleyen günlerde belli olacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, bankanın küllerinden tekrardan doğduğunu, bankanın ihtisas bankası olarak faaliyetlerine devam etmesinin istediğini, 1967 yılından beri faizsiz bankacılığı çalıştığını, Emlak Bankası'nın katılım bankası olmasını istediğini söyledi. Emlak Bankası'nın ihtisas bankası olarak ithal ikameli projelere finansman vermesi gerektiğini söyleyen Sayın, fakat bankanın sahibi Hazine'ni kararlarının da önemli olduğunu söyledi.

Emlak Bankası'nın Kurulması Üzerinde 91 Sene Geçti!

Türkiye Emlak Bankası'nın ilk kurulduğu günün üzerinden 91 sene, tasfiye edilme kararı alınması üzerinden ise 16 sene geçtiğini söyleyen Sayın, bankanın tekrardan sisteme kazandırıldığını, ülkedeki inşaat teşebbüslerine destek vermek, ihtiyaç olan kredilerin sağlanması, yetim haklarının korunması amacı ile Atatürk'ün talimatları kapsamında 3 Haziran 1926 tarihinde Emlak ve Eytam Bankası olarak kurulduğunu, bankanın denizcilik, dış ticaret ve konut sektörlerinde sektör bankası olarak görevlerini üstlendiğini söyledi.

Ana sözleşme değişikliğinin onaylanması için genel kurulu işaret ettiğini söyleyen Sayın, bugün genel kurulu yapılması kararı alınmış olsa 15 günlük bir sürecin olduğunu, sonrasında da faaliyetlerine nasıl devam edeceğinin belirleneceğini söyledi. Bunun takibinde ise BDDK sürecinin izleneceğini söyleyen Sayın, bankanın ithal ikameli projelere teminatsız kredi veren katılım bankası olarak faaliyet göstermesini istediğini söyledi. 

Tasfiyeden kurtulan ilk banka

Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın ile konuşurken Türkiye'de ilk defa tasfiye halinde olan bir bankanın, borçlarını ödeyip, kara geçip, sermaye biriktirip, vergi rekortmeni olduğunu görüyorsunuz. "Emlak Bankası, küllerinden doğdu diyebilirsiniz" vurgusunu yapan Zeki Sayın'a bu noktaya getiren süreci sorduk. Zeki Sayın süreci şöyle anlattı:

"Sadece batık kredileri vardı"

2001 yılında Türkiye Emlak Bankası canlıyken kanunla tasfiye kararı alınmış. Bu kararın alındığı tarihte Emlak Bankası'nın üzerinde sadece tahsili gecikmiş alacak bakiyesi bırakılmış. Menkuller, bazı gayrimenkuller, şube binaları, mevduat ve canlı krediler Ziraat Bankası ve Halk Bank'a verilmiş. Emlak Bankası'nda sadece tahsili gecikmiş alacak bakiyesi bırakılmış. O dönemde 270 personeli vardı.

İlk göreve geldiğimde bu bankayı canlı hale getirmek istedim. Dolayısıyla ilk yaptığımız iş, kredileri tahsil etmek oldu. Kredi almış ama bankaya 5 sene 7 sene uğramamış müşteriler vardı. Herkese şunu anlattık: O para bizim değil, Türk vatandaşlarının. Tasarruf sahiplerinin… Bu süreçte de hiçbir borçluyu zor duruma düşürmeden, çalışmasına mani olmadan, fabrikasına el koymadan tahsil ettik. Kredi kullanan müşterilerimizle tanışmak için, yurt dışı çıkış yasağı koyduk.

..."

www.netturk.com.tr

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2019, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16