banner29

banner32

TOKİ'nin 100 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak?

TOKİ'nin 100 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak?
banner18

NET TÜRK - TOKİ 100 bin sosyal konut kuraları için geri sayım başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ’nin ortaklaşa sürdürdüğü proje kapsamında ev sahibi olacak kişiler kura ile belirlenecek. Peki, TOKİ kuraları ne zaman çekilecek ve çekilişler nasıl olacak?

100 bin sosyal konut projesi için başvurular 1 milyonu aştı. Başvuru sürecinin tamamlanmasıyla birlikte hak sahiplerini belirlemek amacıyla TOKİ 100 bin sosyal konut kura çekilişi gerçekleştirilecek. Peki, TOKİ kuraları hangi tarihte çekilecek?

TOKİ KURASI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

1 milyon başvuran arasından talihli kişilerin belirleneceği kura çekilişi 2020 Şubat ayında gerçekleştirilecek. Başvuran kişilerin katılımıyla gerçekleştirilecek kurada 100 bin hak sahibi belirlenmiş olacak.

KURALAR NASIL OLACAK?

Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2. “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3. Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

KURADA ADI ÇIKMAYANLAR ÜCRETLERİNİ GERİ ALACAK

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

www.netturk.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16