banner29

banner32

Soylu - İmamoğlu düellosu: Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu!

Soylu - İmamoğlu düellosu: Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu!
banner18

NET TÜRK - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'a kayyum atanıp atanmayacağı ile ilgili, bir kaç gün önceden "tehdit" gibi algılanan açıklamasıyla Pazar günü için randevu vermişti.  Gün geldi, Bakan Soylu CNNTÜRK TV'de Hakan Çelik'in proğramına çıktı ve konuyla ilgili "proğramın reklamını yapmış" dedirten şu açıklamayı yaptı. 

İstanbul'a kayyım atanacak mı? Pejmürde etmek ne demek istediniz?

-İstanbul Haziran ayında bir karar verdi. Bu karar İstanbul'da bir belediye başkanını seçilme kararıdır. Hem demokratik, hem de hukuki bir karardır.

-İstanbul Haziran ayında bir karar verdi. Benim çöpümü topla, suyumuı akıt, başıma bir iş geldiğinde çözmeye çalış bir belediye bunun için seçilir. Türkiye'yi idare etmek büyük büyük laflar söylemek için de seçilmez. İşini iyi yapmak için seçilir.

-Belediyeler önemli işlerdir. Türkiye yönetmeye hevesli olabilirsiniz. Bunu isteyebilirsiniz ama önce işinizi yapacaksınız. Bu belediyelerin Diyarbarkı, Van, Mardin bunların alınmasının terörle ilişkili olduğunu ifade ettim.

-Diyarbakır'a gidip ziyaretlerde bulunuyor. 'Burdan size 16 milyonun selamını getirdim' diyor. Ben selam falan göndermedim. Bizde İstanbul seçmeniyiz. Ben de eşim de selam falan göndermedim. Bir İstanbul Belediye Başkanı bunu söyleyemez. Ben uyarmak durumundayım.

-HDP önünde anneler nöbet tutuyor. Bine yakın terörist ailesiyle görüşüyoruz. Batı ile Doğu arasında ayrım yoktur.

-Bize diyorlar ki yanlış yaptınız. Bayrağı kaldırana yanlış mı yaptık?. Yanlışsa kabul ediyoruz.

-Türkiye'de bulunan PKK'li sayısı 600'ün altına düştü.

-İstanbul ve Ankara için kayyım söz konusu değil. Bu terörle ilgili bir durumdur.

İBB'den beklenen Yenikapı açıklaması

Yenikapı’da sergilenen lüks araçlar hakkında açıklamayı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yerine Genel Sekreteri Yavuz Erkut yaptı. Oysa İmamoğlu, Soylu gibi bir kaç gün önceden yaptığı açıklamada "Pazar günü, Yenikapı'da toplanan araçlarla ilgili açıklama yapacağım. Herkes görecek, belediye araç kiralayıp o araçları kime nasıl kullandırdı" demişti.

Açıklamayı İmamoğlu yerine Yavuz Erkut yaptı ve yeni hiçbir şey söylemedi, hatta "dağ fare doğurdu" dedirtecek, "suya sabuna dokunmayan" bir açıklama yapıldı. İşte Yavuz Erkut’un açıklamaları:

İBB Sekreteri Yavuz Erkut

İhtiyaç fazlası araçlardan sık sık bahsedilmişti. Kamuoyunda da bu yönde bir beklenti ortaya çıktı. Bugün burada belirlemiş olduğumuz ihtiyaç dışı 730 hizmet aracını sizlere takdim ediyoruz. 730 aracın yanı sıra, nisan mayıs ve haziran aylarında da 517 binek aracının kiralanan şirketlere iade edildiğini gördük.

Bir evvelki yönetimin de tasarruf ihtiyacıyla binek araç sayısını azalttığını düşünüyoruz. 31 Mart sonrası 1247 araç sistemden çıkarılmıştır. Toplamda yaklaşık 50 milyon liralık yıllık tasarruf söz konusudur. Zamanın uzamasının temel nedeni verilerle kayıtlar arasındaki farklardır.

Birçok alanda çalışmalarımız devam etmektedir. Araçlarda araç takip sistemleri vardır. 2 Haziran ile 23 Haziran arasında yalnızca 339 araçtan sinyal gelmiştir. 1700 aracın nerede görev yaptığı konusunda sorular dile getirilmektedir.

Sistemden çıkan hizmet araçları bizim hizmetimizi etkilemeyecektir. Tasarruf çalışmaları devam edecektir. Elde edilen neticeler kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılacaktır.

Verilerle kayıtlar arasında uyumsuzluklar var. Bunlar ya sistemlerin kapatıldığını ya da var olan verilerin silindiğini gösteriyor.

Bu bir israfla mücadele dönemi. Başkanımızın da defalarca dile getirdiği gibi kaynağı tasarrufla sağlayacağız. Buradan elde edilen kaynaklarla daha iyi tasarruflar yapılacağını düşünüyoruz.

Yasla mevzuatta hiçbir belediyede makam aracı yok. Hizmet aracı hepsi.

Yaklaşık 4500 civarı hizmet aracımız var. Toplam rakama baktığımızda yüzde 20’lik bir tasarrufta bulunduk. Protokol ve güvenlik alanında birtakım araçlar sistemde var ancak genel standart şu anda devam eden ihalenin çerçevesinde belli bir standartta gidiyoruz. Her yıl ihale yenileniyor. Yeni standartlar belirlenecek.

www.netturk.com.tr

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2019, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16