NET TÜRK TV

ABD merkezli Forbes dergisinin bu yıl 37’nci kez yayımladığı 'Milyarderler Listesi'nde Türkiye’den 26 isim yer aldı. Yıllardır Türkiye'nin en zengin ismi unvanının sahibi olan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker zirveyi Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu'na bıraktı.

Erdemoğlu, 5,3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin ismi olurken dünyanın 497’nci en zengin insanı oldu. Erdemoğlu Holding’in bünyesinde SASA Polyester, Merinos Halı, Dinarsu ve Padişah Halı bulunuyor.

Yıllardır zirvedeki yerini koruyan Murat Ülker, bu sene Türkiye'nin en zengin ikinci ismi olurken serveti geçen seneye göre artarak 5 milyar dolar oldu.

Listenin üçüncü sırasında ise 4,7 milyar dolarlık servetiyle SASA Polyester'in hissedarlarından Ali Erdemoğlu yer aldı. Erdemoğlu ise 4 milyar 700 milyonluk servetiyle Türkiye'nin üçüncü, dünyanın 580. zengini olarak öne çıkıyor. Böylelikle SASA hissedarı Erdemoğlu kardeşlerin toplam serveti 10 milyar doları aştı.

Koç Holding'in en büyük hissedarlarından olan Semahat Sevim Arsel, 3 milyar dolarlık servetiyle Koç ailesinden listeye giren isimlerden biri. Arsel, Türkiye'nin dördüncü, dünyanın 982. en zengin milyarderi.

Türkiye'de servetini artıranlardan biri de Limak Holding'in ortağı Sezai Bacaksız. Limak Holding'in Nihat Özdemir ile ortaklarından biri olan Bacaksız, 2 milyar 200 milyon dolar değerindeki servetiyle Forbes'a göre, Türkiye'nin en zengin 11., dünyanın 1368. milyarderi. Ortağı Özdemir ise 1,8 milyar dolarlık servetiyle 16. ve 1647. sıralarda yer alıyor.

Listeye Türkiye'den giren ilk on isim şöyle:

1- İbrahim Erdemoğlu
2- Murat Ülker
3- Ali Erdemoğlu
4- Semahat Sevim Arsel
5- İpek Kıraç
6- Mustafa Rahmi Koç
7- Şaban Cemil Kazancı
8- Erman Ilıcak
9- Filiz Şahenk
10- Sezai Bacaksız

Forbes'in yılın en zengin insanlarının sıralandığı 2023'ün milyarderleri listesinde Tesla'nın CEO'su Elon Musk da ilk sıradaki yerini kaybederken dünyanın en varlıklı ismi ilk kez bir Fransız oldu. Louis Vuitton ve Sephora gibi markaları bünyesinde barındıran Fransız holding LVMH'nin Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault, bu yılın zengin insanı olarak listede yerini aldı.

Forbes 2023 Milyarderler Listesi'ne göre Türkiye'nin en zengin milyarderi SASA Polyester'in sahibi İbrahim Erdemoğlu oldu. Peki, Türkiye'nin en zengini İbrahim Erdemoğlu kimdir, nereli, kaç yaşında? İbrahim Erdemoğlu mesleği ne?

KİM KİMDİR?

İBRAHİM ERDEMOĞLU SERVETİ NE KADAR?

Türkiye'nin en zengin milyarderi SASA Polyester'in sahibi İbrahim Erdemoğlu'nun servetinin toplam değeri 5 milyar 300 milyon dolar olarak açıklandı. 

İBRAHİM ERDEMOĞLU KİMDİR?

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, baba mesleği olan halı ticaretine üniversite yıllarında başladı. Üniversite eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde tamamladı. Hem çalışıp hem okuyan İbrahim Erdemoğlu babası Mehmet Erdemoğlu’nun ilke ve değerleri doğrultusunda iş hayatına yön verdi. 

İbrahim Erdemoğlu 1962 yılında Besni’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Gaziantep’te bitirdi. Aktif iş hayatına 1983 yılında başladı. 1998 yılında, bugün parça halı sektöründe dünya lideri olan Merinos Halı’yı kurdu. Parça halı ve iplik üretimindeki başarısının ardından 2005 yılında köklü bir duvardan duvara halı markası olan Dinarsu’yu Akkök Grup’tan devraldı. 2015 yılında polyester elyaf, filament, polyester bazlı polimerler konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinden olan Sasa Polyester A.Ş. şirketininhisselerinin %51’ini Sabancı Holding’den satın aldı. Zorunlu pay alım teklifi sonrası Ağustos 2015 tarihi itibariyle Erdemoğlu Holding’in Sasa Polyester A.Ş’deki hisse oranı %84,80’e ulaştı.

Evli ve üç çocuk babası olan İbrahim Erdemoğlu doğduğu, büyüdüğü, gönülden bağlı olduğu şehirler ve insanları için çeşitli kurumsal sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirdi. Kazandıklarını paylaşmayı ilke edindi. Camilerden, taziye evlerine, okullardan müzeye, polis merkezinden öğrenci yurtlarına, parklardan sağlık ocağına kadar pek çok yapıyı yurdumuz insanına hediye etti. Son olarak da Mehmet Erdemoğlu Mühendislik ve Mimarlık Fakültesini hayata geçirdi.

İbrahim Erdemoğlu, gurur duyduğu çalışanları, dünya çapındaki son teknolojiyle donattığı üretim alanları, ihracat şampiyonu olduğu firmaları ile kariyer hayatına yeni hayalleri ve hedefleri doğrultusunda devam etmektedir.

Editör: Haber Merkezi