NET TÜRK TV

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'den Hamas'a yapılan üç aşamalı yeni bir ateşkes teklifini kamuoyuna açıkladı. 

Para mutlu eder mi? Para mutlu eder mi?

Bu aşamalara göre İsrail hapishanelerindeki yüzlerce Filistinli tutukluya karşılık rehineler serbest bırakılacak; geçici ateşkes, çatışmaların kalıcı olarak durdurulmasına dönüşecek ve üçüncü aşamada Gazze'nin rehabilitasyonu için uluslararası destekli bir çalışma yapılacak.

The New York Times, Biden'ın bu açıklamalarının İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun üzerinde baskı kurduğunu belirtiyor ve perde arkasında yaşananları  yazıyor. 

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog Biden'ın ateşkes önerisini kabul etmesi halinde Netanyahu'yu destekleyeceğini açıkladı.  Netanyahu’nun dış politika danışmanı Ophir Falk da İsrail'in anlaşmayı kabul ettiğini ancak bunun iyi bir anlaşma olmadığını söyledi. 

Ateşkes önerisinin detaylarıysa tartışma yarattı. Siyasi gözlemciler, 4 ay önce Hamas'ın ateşkes taslağını kabul etmeyen Biden'ın şimdi İsrail'den gelen teklife neden arka çıktığını tartışıyor.  The Guardian yazarı Julian Borger, Joe Biden'ın İsrail üzerinde etkili olmadığını belirterek, duyurduğu ateşkes anlaşmasının sadece Biden'ın etkisizliğini gösterdiğini öne sürüyor.  

www.netturk.com.tr

Editör: Haber Merkezi