NET TÜRK TV

Türk popunun en önemli söz yazarlarından biri sayılan şair, öğretmen Çiğdem Talu, 1939 yılında İstanbul'da doğdu, 28 mayıs 1983'te öldü.

Robert Kolej mezunudur.

Işık Lisesi'nde İngilizce öğretmenliği yaparken 1972'de "Ağlıyorum Yine" adlı ilk şarkı sözünü yazdı ve bu şarkı, Nilüfer'in "Kalbim Bir Pusula" adlı ilk plağının arka yüzünde yer aldı.

Bu plağın başarısı üzerine, başta Yeliz ve Füsun Önal olmak üzere herkese söz yazmaya başladı.

1975'te ilk defa yapılmakta olan Eurovision Türkiye elemelerine; Füsun Önal Minik Kuş, Yelizhayalimdeki adam ve Uğur Akdora Anılar için yazdığı şarkılarla katıldı.

Yine aynı yıl Melih Kibar ile tanıştı ve bir ekip olarak çalışmaya başladılar.

İlk olarak Erol Evgin için "İşte Öyle Bir Şey"i yazdılar ve bu şarkının görülmemiş ölçüde ilgi görmesi üzerine Erol Evgin ile sürekli olarak çalışmaya başladılar.

Yine '70 ortalarında, müziğini Timur Selçuk'un yaptığı ve AST tarafından sahnelen "Nereye Payidar" adlı oyunun şarkı sözlerini yazdı ve bu yazdıkları ile herkese 'aydınlık yüz'ünü gösterdi. hem bu dönem, hem daha sonra; Çiğdem Talu, Erol Evgin dışında; aralarında Nükhet Duru, Ajda Pekkan ve Zerrin Özer'in de bulunduğu epeyce sanatçıya, tamamı da ses getiren şarkılar yazdı.

Türk müziğine onlarca güfte bırakan sanatçı 28 Mayıs 1983 de yakalandığı meme kanserini yenemeyerek hayatını kaybetti. (Vikipedi)

www.netturk.com.tr