NET TÜRK TV

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’den oluşan 1 Mayıs Tertip Komitesi, polisin sert müdahalede bulunduğu Saraçhane’de müzakerelerden sonuç alamayınca 1 Mayıs programını sonlandırdı. Kararın tepki çekmesi üzerine komiteden yapılan açıklamada “karar çekilme değil protesto” denildi.

Karar öncesi polis yetkilileriyle görüşen ve Anayasa Mahkemesi kararını anımsatan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ilerleme sağlanamayınca “Bundan sonra attıkları her adımda bu iradeyi görecekler, bu iradeyi tanıyacaklar” dedi. Bir süre sonra da 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin programı sonlandırdığı bilgisi paylaşıldı. Karar açıklanırken yuhalandı. KESK Genel Sekreteri Sevgi Yılmaz, “5 kere görüştük, vali izin vermiyor, İçişleri Bakanı izin vermiyor diyor polis. Öyle bir şiddet uygulandı ki kitleye ileriye yönlendiremiyoruz. Yürümeye çalışmak başka riskler yaratacak” ifadelerini kullandı.

#Ya da alabilecekler mi? #Ya da alabilecekler mi?

KAFTANCIOĞLU’NDAN TEPKİ

Sendika ve CHP’nin Taksim’e yürümeme kararı tepki çekti. TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, DİSK ve CHP’ye gönderme yaparak “1 Mayıslar Türkiye işçi sınıfının ve onu hak edenlerindir. Onu bir oyuna çevirenlerin değil” tepkisini gösterdi. CHP’nin eski İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da “Gerginlik yaşanmaması adına sendikalar ve partiler tarafından ‘vazgeçilecek yürüyüş’ için çağrı yapmak yerine Saraçhane’de 1 Mayıs’ı kutlayacağız denilseymiş daha şık ve bana göre daha doğru olurmuş” dedi.

CHP lideri Özgür Özel, neden yürümediği eleştirileri üzerine “kararın sendikalara bırakıldığı” açıklamasını yaptı. KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, “Bugün yaptığımız değerlendirme alanın terk edilmesi değildi. ‘Taksim’e çıkamadığımız şartlarda 1 Mayıs kutlamasını yapmıyoruz’ diye değerlendirmeydi. Bir protestoydu. Ancak yanlış anlaşıldı. Çekilme değildi. Üyelerimizi polisle karşı karnşıya getirmek istemedik” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da “Emekçiler AYM düzenine sahip çıkma iradesini gösterdi bugün. Bu iktidarın baskıcı politikalarına karşı bir irade beyanıydı. Kitlenin güvenliği için artısıyla eksisiyle bir karar verdik ve eylemi sonlandırma kararı aldık. Taksim iradesi devam ediyor” ifadelerini kullandı.

www.netturk.com.tr