NET TÜRK TV

Almanya’da eyaletlerin bakım kurumları tarafından Covid-19 aşılarının yan etkileri nedeniyle tazminatlar ödenmeye başlandı. Şu ana kadar 301 tazminat başvurusunun onaylandığı ülkede başvuruları kabul edilen kişilere her ay ömür boyu 164-854 Euro arasında ödeme yapılacak. Yetkili birimlerce gerekli görüldüğü takdirde bu kişilerin tedavi masrafları da devlet tarafından karşılanabilecek. 

Covid-19'un bilinen zararları

Almanya'da aşı ve ilaçlara onay veren yetkili kurum Paul Ehrlich Enstitüsü'nün (PEI) aşılama komplikasyonları listesinde bulunan belirtilere göre Covid-19 aşıları kalp rahatsızlıkları, kan pıhtılaşması, yüz felci, Guillain-Barre sendromu adı verilen kas rahatsızlığı, işitme bozukluğu ve kulak çınlaması gibi rahatsızlıklara yol açıyor. PEI raporuna göre 2022 Haziran ayına kadar 323 bin 684 şüpheli yan etki ve aşılama komplikasyonu vakası bildirildi. Aynı döneme kadar olan verilerin incelendiği raporda, can kaybı ve aşılar arasında bağlantı tespit edilen 120 vaka olduğu belirtildi. 

Aşı mağdurları mahkemeye!

Covid-19 aşılarının yol açtığı ağır yan etkiler nedeniyle mağdur olduklarını iddia eden 185 kişi daha, aşı üreticilerinden aynı gerekçe ile tazminat davası açtı. 

Türkiye'de de çok sayıda aşı mağdurunun mahkemeye başvurmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Editör: Haber Merkezi