NET TÜRK TV

#Tehdit, haksız gözaltı, tutukluluk.. #Tehdit, haksız gözaltı, tutukluluk..

Emekli maaşı Temmuz ayı itibariyle zamlı olarak yatırılmaya başlayacak. Zam oranı enflasyona göre belirleniyor, dört aylık enflasyon oranına göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında en az yüzde 18.21 artış olacak. Emekli maaş zam oranı Mayıs ve Haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından belli olacak. Tahmini zam oranı ise yüzde 25'i bulacak. Hükümetin ekstra bir zam daha yapması beklenbmiyor.

Emekli maaşı yıl boyunca arka arkaya gelen zamlar ile adeta buhar olurken, umutlar Temmuz ayı zammına kaldı. Geçim derdini bir nebze azaltma imkanı bulunursa, bir nebze olsun yüzler gülecek.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Haziran enflasyonun açıklanmasıyla son altı aylık enflasyon ortaya çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında en az yüzde 18.21 artış oluşacak. Geriye kalan 2 ayın enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından zam olarak verilecek oran belli olacak.

MEMUR MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının toplamı olacak. Memur ve memur emeklilerin 2024 yılının ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci 6 ayı için 10 zam yapılacak. 2025'in ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayında yüzde 5 zam yapılacak. 

Enflasyon rakamları bu zam oranlarının üstünde çıkarsa memur ve memur emeklileri enflasyon farkını zam olarak alacak. Yüzde 15'lik toplu sözleşme zammı geçildi. Yüzde 3,2 enflasyon farkı oluşmaya başladı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için dört aylık zam oranı kesinleşti. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında en az yüzde 18,21 artış oluşacak.

www.netturk.com.tr