NET TÜRK TV

Meral Akşener’in 27 Nisan’da gerçekleşecek kongrede aday olmama kararı parti içerisinde Genel Başkanlığa aday olan isimlerin ve aday isimleri kimlerin desteklediği şekillenmeye başladı.

Çok adaylı kongre sürecinde adaylar şöyle; Koray Aydın, Müsavat Dervişoğlu, Tolga Akalın, Günay Kodaz resmi olarak aday olduklarını açıklayan isimler oldu.

İYİ Parti kulislerinde Turhan Çömez, Uğur Poyraz ve Buğra Kavuncu’nun da adaylık açıklaması yapabileceği konuşuluyor. Dört resmi aday, üç açıklama yapacak aday iddiaları parti içerisinde sürerken Buğra Kavuncu’nun aday olmayacağı Koray Aydın’a destek vereceği, İyi Parti’nin önemli isimlerinden ve eski Genel Sekreter Uğur Poyraz’ın, Milletvekili Rıdvan Uz’un, Mv. Adnan Beker’in ve Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş’ın ise Tolga Akalın’ı destekleyeceği ifade edildi.

#Tehdit, haksız gözaltı, tutukluluk.. #Tehdit, haksız gözaltı, tutukluluk..

Parti yetkililerinden alınan bilgilere göre, Akşener’in birçok il ve ilçe teşkilatını arayarak Müsavat Dervişoğlu’na destek istediği fakat teşkilatların bu isteğe sıcak bakmadığı, “Dervişoğlu’nun Akşener’in adayı” iddiaları Genel Başkanlığa aday olan Dervişoğlu’na eksi yazdığı ifade edildi.

OdaTV olarak üç büyükşehirde, Ankara, İzmir ve İstanbul’da kongrede hangi aday delegelerin desteğini alacak sorusunun cevabını parti yetkililerine sorduk.

Kahramanmaraş başta olmak üzere doğu bölgelerinin kongrede Koray Aydın’ı destekleyeceği bilgisi kulisleri hareketlendirirken, İstanbul’un henüz hangi adayı destekleyeceği konusunun tam netlik kazanmadığı, Ankara’da ise Tolga Akalın ve Koray Aydın arasında bir yarışın sürdüğü ifade edildi.

İZMİR’DE 76 DELEGE KORAY AYDIN DİYOR

İki dönemdir İzmir milletvekili olan Müsavat Dervişoğlu’na delegeler sıcak bakmıyor. İl Başkanlığı seçimlerinde Dervişoğlu’nun desteklediği adayın kaybetmesi İzmir milletvekiline partililer bir mesaj verdi diye yorumlanmıştı. 27 Nisan’da partinin gideceği Genel Başkan seçimlerinde İzmir’den 76 delege Koray Aydın’a destek verecek.

İYİ PARTİ’DE İSTİFALAR DEVAM EDECEK İDDİASI

Kongre sürecinin çekişmeli geçeceğini ifade eden parti yetkilileri milletvekillerinin seçime gitmek istemediklerini ifade etti. Kongre öncesi veya sonrası partiden beş milletvekilinin istifa edeceği ve hazırlıklarını tamamladıkları alınan bilgiler arasında.

AKŞENER ERDOĞAN DİRSEK TEMASI BİLİNEN BİR GERÇEK

Genel ve Yerel Seçim süreçlerinde İyi Parti lideri Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la dirsek temasında olduğu, Akşener’e yakın isimlerin itirazlarına rağmen bu temasları sürdürdüğü Genel Merkez koridorlarında yüksek sesle konuşulduğunu dile getiren partinin üst düzey yetkilileri “bu artık kamuoyu tarafından da biliniyor” ifadelerinde bulundular.

AKŞENER YALNIZCA OĞLU AKŞENER’İ KORUMAK İSTİYOR

Devlet Bahçeli ve parti içerisinde Meral Akşener’e ‘partide kal’ çağrıları yapılsa da, Akşener’in kongre de aday olmama kararını almasının en büyük sebeplerinden birinin oğlu Fatih Akşener’i korumak olduğu ifade edildi. Akşener’in tüm ısrarlara rağmen partide kalmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Ayrıca, Özel Kalem müdürü Esma Bekar’ın geçen hafta Perşembe günü sessiz sedasız istifa edip eşyalarını Genel merkezden toplayıp gittiği alınan bilgiler arasında.

Özel Kalem Esma Bekar’ın birçok partiliyi üzdüğü ve bu süreçte kendisine çok yüklenileceği ifade edildi.

BAHÇELİ KAPIYI KAPATTI

Öte yandan MHP lideri Devlet Bahçeli, bugün Alparslan Türkeş'in mezarını ziyaret etti. Bahçeli burada yaptığı açıklama, Akşener'e çağrı yaptı. Daha önce Akşener’e ‘Evine dön’ çağrısı yapan Bahçeli, bu sefer "Akşener'in ayrışmadan vazgeçerek partinin başında, onu destekleyen ve projelerine katkıda bulunan arkadaşlarının da etrafında olması gerektiğini düşünüyorum" diyerek partisinde kalması gerektiğini belirtti. (Gamze İşler / Oda TV)

www.netturk.com.tr