NET TÜRK TV

"Deprem uzmanı" olarak sürekli ekranlardan açıklamalar yapan ve "Büyük İstanbul depreminin ne zaman olacağına dair" açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şener Üşümezsoy ile Prof. Dr. Naci Görür, sonunda birbirleri ile ilgili ilginç açıklamalar yaptı.

KİM KİMİN İÇİN NE DEDİ?

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy: “Adalar’da aktif fay yok, rant için hayalet fay ürettiler! Beklenen büyük İstanbul depremi tam bir balondur. Marmara Denizi’nde büyük depremin beklendiği fay hattı ölüdür ve büyük bir deprem tehlikesi yaratmaz. İstanbul’da 7 ve üstü deprem olmayacak. Çünkü Marmara Depremi ile ilgili malumatlar çürütüldü. Yegâne risk Kumburgaz çukurunda, orada da 6-6 buçuk arası deprem bekleniyor”

Prof. Dr. Naci Görür: "Marmara'daki fay hattının ölü bir fay olduğunu iddia edenler bilim adamı değildir. Bilim adamı araştırma yapan, araştırma sonucu veriler toplayan, o verileri laboratuvarda analiz eden, yorumlayan ve uluslararası kamuoyunun bilgisine sunan ve yayınlayan insandır bilim adamı. Hiç yayın yapmayan adam bilim adamı değildir. İstanbul'da deprem olmayacak demek büyük bir vebalin altına girmektir. Milyonlarca insanın can güvenliği noktasında bu kadar sorumsuz bu kadar bilgiye dayanmadan beyanat vermek yarın deprem olduğunda ölecek binlerce insanın günahını yüklenmek demektir."

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy: “Naci Görür, 'Marmara'daki fay hattının ölü bir fay olduğunu iddia edenler bilim adamı değildir' diyor. Bu çok ağır bir suçlama. Ben bu iddiamı bilimsel verilere dayanarak ortaya attım. Görür'ün de aynı verileri inceleyip, bana karşı bir bilimsel makale yazmasını bekliyorum."

KİM KİMDİR?

* Prof. Dr. Şener Üşümezsoy: İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktorasını bitirdi. 1991 yılında profesör oldu. 73 yaşında.

* Prof. Dr. Naci Görür; Türk jeolog, deprem bilimci, sedimantoloji ile deniz jeolojisi uzmanı ve akademisyen. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi. 76 yaşında.

Editör: Haber Merkezi