NET TÜRK TV

Amerika'dan geldi, Türkiye'de "paranın tepesine" oturdu. Ek ödemeler hariç brüt 161 bin lira maaşı bulunan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, İstanbul'da kiraların çok yüksek olması nedeniyle annesinin yanına sığınmış.

Erkan, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan ile yaptığı söyleşide kiralara yönelik soruya “İstanbul, Manhattan'dan  pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz” cevabını verdi acemice.

o gün bugündür kendinden sözettiriyor Başkan Hafize Gaye Erkan, ne kadar parası olduğundan, İstanbul ile Manhattan'daki kiraların karşılaştırılmasına kadar, her yönüyle değerlendiriliyor "paranın anası".

Mesel; Odatv, Hafize Gaye Erkan’ın sözlerini İstanbul ve Manhattan’daki kira fiyatlarını karşılaştırarak inceledi.

Odatv; ABD’nin en lüks bölgelerinden birisi olan New York, Manhattan’da bir stüdyo dairenin kira ortalamasının bugünün kuru ile 3 bin 453 dolar (100 bin 67 lira), 6 odalı bir dairenin kirasının ise ortalama 8 bin 700 dolar (252 bin 126 lira) olduğunu tespit etti. Manhattan’da kiralık daire fiyatları dolar-lira karşılaştırmalı olarak ortalama şu şekilde:

Manhattan kiralarına baktık: Başkanın hesabını anlayamadık - Resim : 1

İSTANBUL’DA DURUM NE

Yine Odatv'nin tespitlerine göre; İstanbul genelinde kira ortalaması 17 bin 100 TL'ye çıktı. Yapılan araştırma sonucunda Beşiktaş, Sarıyer ve Kadıköy'deki kira fiyatları, diğer ilçeleri geride bıraktı. İstanbul'da ilçe ilçe kira araştırmasının sonuçlarına göre listenin başında Beşiktaş var. İlçede kira ortalaması 38 bin 400 TL. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın sözlerine göre kıyaslama yapacak olursak başkanın hesabının yanlış çıktığı görüldü. Manhattan’da ortalama en düşük kira bedeli Türk lirası ile 100 bin liraya tekabül ederken, İstanbul’da ortalama en yüksek kira bedeli 38 bin liraya denk geliyor. Arada ise 62 bin liralık bir fark oluyor.

VATANDAŞI Tİ'YE ALMAK BÖYLE Bİ'ŞEY!

Merkez Bankası Başkanının açıklamalarını inceleyen araştırmacı Burç Okumuş ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Erkan’ın ABD’de kazandığı parayı yazdı.

“Hafize Gaye Erkan 2017 yılında $5,892,301, 2018 yılında $9,053,132, 2019 yılında $8,647,237 para kazandı” diyen Okumuş, şu ifadeleri kullandı:

Bu söylemini şaşkınlıkla okudum ve açıkçası anlam veremedim. Çünkü yanlış, doğruluk payı 0%. Alım gücünün kiraya oranı daha Manhattan'da daha yüksek dese belki anlaşılabilirdi çünkü Manhattan'da insanlar yüksek kazanıyor ama direkt İstanbul Manhattan'dan pahalı demesi yanlış bir söylem. Daha önce de yazmıştım, ben Manhattan'da bile olmayan, Manhattan'ın hafif aşağısındaki bir 60 metrekare, yeni bir apartmana 3,775$ kira veriyorum. Bu paraya İstanbul'da Beykoz'da 3 katlı bir villada oturabilirdim mesela veya Hafize Hanım'ın eşi bildiğim kadarıyla Wall Street'te üst düzey pozisyonda çalışıyor ve Manhatan'da yaşıyor, eşi kaç kira veriyormuş Manhattan'da ve o kiraya karşılık İstanbul'da nerde yaşayabilir?

Bence annesiyle yaşama sebebi kesinlikle kiraların yüksek olması değil, zira kendisi önceki senelerde Amerika'da çalıştığı üst düzey bankalardan yedi sülalesini rahat ettirecek bir servet kazandı.

Ama annesiyle yaşama sebebi, yakın zamanda bir çocuğu oldu, büyük ihtimalle annesi torun bakıyor ve onun yoğunluğunda yardımcı oluyor.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul'da doğdu. Babası bir makine mühendisi, annesi ise matematikçiydi ve Erkan, eğitim hayatına büyük bir başarıyla adım attı. İstanbul Erkek Lisesi'nden ikincilikle mezun olduktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne kabul edildi. Üniversite sınavında Türkiye genelinde 26. sırada yer alarak başarısını kanıtladı. O dönemde Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California gibi prestijli üniversitelerden burs teklifleri aldığı halde tercihini Princeton Üniversitesi'nden yana kullandı. Princeton'daki eğitim süresince "Onursal doktora" bursuyla desteklendi ve bir ev, aylık 3.200 dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı'ndan sınırsız bütçe imkânlarına sahip oldu.

Erkan, bankacılık ve finans sektöründe önemli bir kariyer inşa etti. 2019 yılında Crain's Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker's Women to Watch listesine seçilerek başarılarıyla dikkat çekti. Ayrıca 2018 yılında San Francisco Business Times'ın "40 Yaş Altı 40" ve Crain New York Business'ın "40 Yaş Altı 40" listelerinde de yer aldı.

Mart 2022 itibarıyla Fortune 500 şirketi Marsh McLennan'ın Yönetim Kurulu'nda görev yapmaktadır. Daha önce 2019 yılından 2021 yılına kadar Tiffany & Co.'nun Yönetim Kurulu'nda yer almış ve şirketin 2021 yılında LVMH tarafından satın alınması sürecine tanıklık etmiştir. Ayrıca Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi'nde danışmanlık görevini sürdürmektedir.

Erkan, First Republic Bank'ta sekiz yıl boyunca İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi çeşitli görevlerde bulundu. Ayrıca yaklaşık on yıl süresince Goldman Sachs'ta çalışarak finansal sektörde önemli deneyimler kazandı. Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı olarak, büyük ABD bankalarının ve sigorta şirketlerinin yönetim kurullarına ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi, sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme-satın alma gibi konularda danışmanlık hizmetleri sundu.

www.netturk.com.tr