NET TÜRK TV

Geçtiğimiz mayıs ayında yürürlüğe giren bir Cumhurbaşkanı kararnamesine göre, bu gece görevinden istifa eden Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, istifasına rağmen "Görevden alındığı" resmi gazetede yayınlandığı için, 2 yıl daha maaş almaya devam edebiliyor.

İki yıl süresince maaş alma hakkını kullanabilmesi için, Erkan'ın "İstifa" değil "Görevden alınması" gerekiyordu. Erkan'ın ayrıca bu süre zarfında başka bir kamu kurumuna atanmamış veya özel sektörde iş bulmamış olması, maaş almasına yetiyor. 

Son dönemde babası ile ilgili iddialar ve sarf ettiği sözlerle gündeme gelen Erkan, istifa kararını kamuoyu ile paylaştı. Yaptığı açıklamada, kendisine yönelik saygınlık suikasti kampanyasına maruz kaldığını belirten Erkan, ailesinin ve özellikle küçük çocuğunun daha fazla etkilenmemesi için istifa ettiğini ifade etti.

Erkan'ın istifasına rağmen "görevden alınma" gerçekleştiği için maaş alma hakkı, 2023 yılında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi kapsamında yer alıyor. Bu durum, kamu kuruluşlarında çalışan bireylerin görevden alınmaları halinde, 2 yıl boyunca maaşlarını almaya devam edebilmelerini öngörüyor. Ancak bu hakkın kullanılabilmesi için başka bir kamu kurumuna atanmamış veya özel sektörde iş bulmamış olma şartı aranıyor.

HAFİZE GAYE ERKAN İSTİFA MI ETTİ Hafize Gaye Erkan görevden ayrıldı mı, neden istifa etti Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında

Hafize Gaye Erkan, olarak 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Merkez bankası başkanı olarak görev yapıyor.

HAFİZE GAYE ERKAN İSTİFA MI ETTİ, GÖREVDEN AYRILDI MI

Hafize Gaye Erkan görevinden affını isteyişi ile ilgili yaptığı açıklamada  "Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum." açıklamasında bulundu. Erkan, "Ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum." ifadelerini kullandı.

HAFİZE GAYE ERKAN İSTİFA MI ETTİ Hafize Gaye Erkan görevden ayrıldı mı, neden istifa etti Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

1979 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2001'de tamamladı. Princeton Üniversitesi'nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs'ta başlayan Erkan, burada görev yaptığı 9 yıl boyunca ABD'deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi.

First Republic Bank'ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.

Para mutlu eder mi? Para mutlu eder mi?

Merkezi ABD'de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co'da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Erkan, 2022'de, Fortune 500'de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'ın yönetim kuruluna katıldı. Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi'nde de görev yaptı.

Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmıştır.

Editör: Haber Merkezi