NET TÜRK TV 

OpenAI firmasının geliştirdiği popüler yapay zeka sohbet robotu ChatGPT'nin, mevsimsel depresyondan muzdarip olabileceği ileri sürüldü. Sohbet robotunun depresyona girmiş olabileceği ihtimali son günlerde sosyal medya platformu X'te tartışılırken, ArsTechnica da dahil olmak üzere birçok internet sitesi bu iddiayı manşetlerine taşıdı.

'GÖREVLERİ YERİNE GETİRMİYOR'

Birinci yılını dolduran ChatGPT'nin 'tembelleştiğini' söyleyen kullanıcılar, sohbet robotunun aynı zamanda daha sinirli hale geldiğini ve kendisinden istenen görevleri yerine getirmeyi reddettiğini bildirdi.

OpenAI şirketi ise, "GPT-4'ün giderek tembelleştiğine dair tüm geri bildirimlerinizi duyduk!" diyerek yaptığı açıklamada, "Modeli 11 Kasım'dan bu yana güncellemedik ve bu kesinlikle kasıtlı bir durum değil. Model davranışı öngörülemez olabilir ve bunu düzeltmeye çalışıyoruz" ifadelerine yer verdi.

'BUNU İNSANLARDAN ÖĞRENMİŞ OLABİLİR Mİ?'

Bazı kullanıcılar, insanların kış aylarında genellikle azalan enerji seviyelerine ve iş yapma motivasyonlarına sahip olduklarını öğrenen ChatGPT'nin bunu 'geri yansıtıyor olabileceğini' söyledi.

Mike Swoopskee isimli X kullanıcısı, "İnsanların genellikle aralık ayında yavaşladıklarını ve daha büyük projeleri yeni yıla ertelediklerini ve bu yüzden son zamanlarda daha tembel davrandığını öğrenmiş olabilir mi?" diye sordu. (Kaynak: Duvar)

www.netturk.com.tr

Editör: Haber Merkezi