NET TÜRK TV

Bugün herkesin dilinden düşürmediği Starbucks, henüz ilk yıllarında kahve çekirdeği satan bir perakendeciydi. Onun böyle dünyaca ünlü bir kahve zinciri hâline gelip büyümesinde ise kurucularından ziyade ortaklarının payı var.

Adım başı gördüğümüz Starbucks'ın nasıl küçük bir dükkândan bu hâle evrildiğine açıklık getirerek bu pazarlama girişimlerini yakından inceleyelim.

Şirket, üç arkadaşın ortaklığıyla kuruldu.

Jerry Baldwin, Gordon Bowker ve Zev Siegl adındaki üç arkadaşın 1971 yılında Seattle’da birleşmesiyle kurulan Starbucks’ın tek amacı iyi bir kahve ve çay üretmekti. Bu sektörle yakından uzaktan alakası olmayan üç arkadaşın meslek dalları da birbirinden ayrıydı. Edebiyat ve İngilizce mezunu olan arkadaşlardan bir diğeri de yazardı.

Üç arkadaş da bir dükkân açma fikri etrafında birleşerek sermaye oluşturdular ve işe koyuldular. İşte o meşhur dükkân ilk olarak 30 Mart 1971’de Washington’da açıldı. İsim konusunda epey arafta kalan üç arkadaş, Moby Dick’ten esinlenerek Starbucks koymaya karar verdiler. Şirketin sembolü hâline gelen logo da denizcilikle ilişkili olarak deniz kızını andırıyordu.

Benzersiz logo ve ismiyle ilk kahve tüccarlarının denizcilik geleneği de hep akla gelecekti.

Şu an şirketin hâlâ CEO’su olan Howard Schultz, Starbucks’ı keşfedip büyüten esas isimdir. 1981’de başka bir işte çalışırken Starbucks’ı keşfetmesiyle başladı her şey. Howard Schultz'un Starbucks ile tanışma hikâyesi, çalıştığı firmanın filtre kahve gereçlerine yüksek miktarda sipariş veren küçük bir şirketle karşılaşmasıyla başlar. İsveç dizaynı mutfak gereçlerinden sorumlu genel müdür olarak görev yapan Schultz, bu merakı nedeniyle New York'tan kalkıp Seattle'a gider. 

Starbucks'a ilk adımını atan Schultz, girişteki o nefis kahve aromasından mı, yoksa içtiği ilk Sumatra kahvesinin keskin tadından mı etkilendi bilinmez. Ancak ilk ziyaretinden itibaren Starbucks, onun kalbine taht kurdu ve bu hikâyenin bir parçası olması gerektiğini düşündü.

O dönemler Amerika’da yaygın bir kahve kültürü yok ve kaliteli kahve bulmak oldukça zordu. Dünyanın her yerinde elektrikli kahve makineleri kullanılırken bu mağazanın termos üzerine yerleştirilmiş plastik bir koniden kahve üretmesi, Schultz’ı oldukça etkileyen şeylerdendi. 

Schultz, şirketle ilgili çeşitli hayaller kurarak bunları gerçeğe dönüştürmek için çabaladı.

Howard Schultz, bu takımın bir parçası olmak istediğini üç arkadaşa söylerken kafasındaki fikirleri de aktarmıştı. Fakat üç arkadaş da bu teklife olumlu bir değerlendirme yapmadılar.

Schultz'un pes etmeyen duruşu burada da kendisini belli etmiş olmalı ki fikirlerini kabul ettirene kadar yılmadı. Şirketin büyüyüp gelişebileceğini söylese bile kurucuları bu fikre hiç sıcak bakmadı; hatta imkânsız gördüler.

Bunca emeğin karşılığı tabii ki yanıtsız kalamazdı. Bir süre sonra Schultz, kurucuları ikna etmiş, şirkete satış ve pazarlama müdürü olarak dahil olmuştu. Bu, onun şirketi büyütmek için attığı ilk ve en önemli adımdı. Çünkü bundan sonra küçük bir hisse alarak şirkete ortak olacak, bugün bizlerin bildiği Starbucks’ı yaratacaktı.

Schultz, kısa bir İtalya gezisi yaparak oranın kahve kültürünü deneyimledi.

Starbucks'ın yayılmasındaki önemli bir kısmını, Howard Schultz'un İtalya gezisi sırasında keşfettiği kahve sırlarına borçlu olduğunu söyleyebiliriz. Schultz, İtalya'da geçirdiği zaman boyunca yerel kahve kültürünü inceledi ve bu deneyimiyle ABD'ye döndüğünde yeni bir kahve macerasına liderlik etti. İtalyan kahvecilerin, Amerika'da yaygın olan yol kenarı kahve kültüründen farklı bir yaklaşıma sahip olduklarını fark etti.

İtalyanlar için kafeler; sadece birer içecek alınan mekânlar değil, aynı zamanda birer yaşam tarzıydı. Sabah işe gitmeden önce özel olarak hazırlanan bir bardak espresso, günlük ritüellerinin vazgeçilmeziydi.

Kafe çalışanları sadece nitelikli işçiler değil, aynı zamanda kahve hazırlama konusunda birer sanat ustasıydılar. Schultz, İtalyanların kahveyle kurdukları sosyal ilişkiyi anlamıştı.

Özellikle fincan kahve kültüründen sıyrılarak bambaşka bir kültür oluşturulmuştu.

Howard Schultz'un İtalyan kafe deneyiminden ilham alarak şekillenen Starbucks, kahve tutkunlarına yeni bir tat deneyimi sunmaya bugün de devam ediyor. Eğer İtalyan espressosu olmasaydı, Starbucks hâlâ sadece Seattle'da sevilen bir yerel kahve çekirdeği mağazası olarak kalmış olabilirdi.

Howard Schultz, İtalya'dan getirdiği yeni fikirlerle dolu bir heyecanla döndü ancak arkadaşlarından beklediği destekle karşılaşamadı. Onlara göre, Schultz sadece heyecanlı bir pazarlama müdürüydü ve Starbucks'ın bir restoran olmadığını, böyle bir hizmet veremeyeceğini savunuyorlardı.

Schultz'un fikrini reddetmelerinin arkasında aslında başka bir plan vardı. Jerry, başka bir kahve zincirini satın alma düşüncesindeydi ve bu kahveciyi satın alarak Starbucks'ı birleştirdi. Bu kahveci, günümüzde San Francisco'da bulunan "Peet’s Coffee and Tea"ydi ve zamanla Starbucks'ın en büyük rakibi hâline geldi.

Daha önce Starbucks ile sıkı bir dostluk yaşamış olan bu kahvecinin satın alınması, Starbucks'ı maddi zorluklarla baş başa bıraktı.

Bu durum, Schultz'un İtalya'dan getirdiği fikirlerin geri planda kalmasına neden olurken Peet’s Coffee ile birleşme fikri, çalışanları da rahatsız etti; ikramiyeler alınamadı, düzen bozuldu ve çalışanlar durumu sendika çağrısı yapmaya kadar götürdü.

Zamanla şirket içinde çalışanlar ile yönetim arasındaki ilişki iyice zayıflamıştı. Fakat sancılı geçen bir sürenin ardından Seattle'ın merkezinde yeni açılacak dükkânda bir deneme yapma izni alabildi.

Starbucks'ın ilk kahve dükkânı olarak bilinen bu yer, Starbucks'ın ilk deneyimiydi. Buraya gelen müşteriler, İtalyan tarzı kahveleri merak ederek tatmaya başladılar. İlk günde mağazaya tam 400 misafir geldiği söyleniyor.

Bu, Starbucks'ın o güne kadar ulaştığı en büyük rakamdı. Schultz için bu durum oldukça gurur vericiydi; çünkü o, insanlara iyi kahve içirmenin yanı sıra kahveden zevk almanın ne demek olduğunu göstermek de istiyordu.

Bu isteklerini tek bir çatı altında birleştirerek kendi kahvecisini kurmaya karar verdi.

Planlama süreci birkaç ay sürdü; ancak bu kararında Schultz'a destek olan arkadaşları, Starbucks'ın kurucuları olan Gordon ve Jerry vardı. Jerry Baldwin, Schultz'un yeni şirketini kurmak için yatırımcılardan alacağı paranın bir kısmını yatırmayı teklif etti.

Gordon ise yeni kahvecinin adının "Giornale" olmasını önerdi. İki arkadaşın destekleriyle şirketi kurabileceğine inanan Schultz, yine hayal kırıklığına uğradı. Çünkü 1987'nin Mart ayında, Starbucks'ın kaderini değiştiren önemli olaylar yaşandı.

Jerry ve Gordon, Seattle'daki kahve dükkânını satma kararı aldı. Schultz, satışa çıkarılan hisseleri almak istiyordu ancak maddi olanakları buna elvermiyordu. Çünkü yeni dükkân için 1,25 milyon dolarlık kaynağını tüketmişti. satışa çıkarılan Starbucks için ise 4 milyon dolarlık bir fon gerekiyordu.

Bu mali mücadelelerden sonra Starbucks'ın gidişatı oldukça pozitif bir yöne evrildi.

1987'de Schultz, Il Giornale şirketi aracılığıyla Starbucks'ın Seattle'daki mağazalarını satın aldı. Bu, Schultz'un orijinal vizyonunu ve kahve kültürünü Starbucks'a getirme fırsatınıkendisine sağladı.

Schultz, Starbucks'ı sadece bir kahve dükkânı olmaktan çıkararak, müşterilere kaliteli kahve içme deneyimi sunan bir marka hâline getirmeyi amaçlıyordu ki istediği de oldu.

Giornale şirketi, yeni konseptiyle kısa sürede ivme yakaladı. Schultz, şirketin adını Starbucks Corporation olarak değiştirdi ve kısa sürede yeni fikirleri ve yönetim anlayışıyla Starbucks'ı olabildiğince genişletti.

1990'ların ortalarında, Starbucks kahve zinciri Amerika genelinde yayılmaya başladı. Yeni mağazaların yanı sıra farklı kahve çeşitleri, özel içecekler ve atıştırmalıkların sunulduğu geniş bir ürün yelpazesi oluşturulmuştu.

Şirket; sürdürülebilirlik, adil ticaret ve çevresel sorumluluk konularında attığı adımlarla da dikkat çekerken insanların kahve kültürünü geliştirmeye ve benzersiz bir deneyim sunmaya devam etti.

1987 yılında Starbucks'ın yönetimini eline alan Schultz; hayal etti, yılmadı ve başardı. Uzun ve meşakkatli bir süreç sonunda şirketi, dünya çapında bir numaralı kahve üreten bir marka hâline getirdi.

Starbucks'ın bu öyküsü, bir şirketin küçük bir perakendeciden nasıl büyüyüp gelişebileceğini anlatan bir örneği oluşturuyor. Bugün, dünya genelinde binlerce şubesi bulunan Starbucks; farklı kahve çeşitleri, özel içecekler ve özgün konseptleriyle gözler önünde. (Kaynak: Webtekno, Zeynep Şahin)

Starbucks'ın bilinmeyen manipülasyon ve pazarlama taktikleri

Starbucks’ın Türkiye'de bu kadar popüler olması bazıları için âdeta bir millî meseleye dönüşmüş durumda. İnsanlar her buldukları fırsatta bir bardak kahveye Starbucks’taki yüksek fiyatlar veren kişilere hınçlarını döküyorlar. 

Hatta Türk kahvesi-Starbucks kahvesi karşılaştırmaları yapanlar bile var. Ama tüm bu tepkilere rağmen Starbucks şubelerindeki kuyruklar asla bitmiyor. Gerçekten de bir bardak Starbucks kahvesini bu kadar özel ve popüler yapan şey ne?

tweet starbucks

X'te (eski adıyla Twitter) bu malum gönderiyi mutlaka görmüşsünüzdür

Bu gönderi o kadar çok kullanıcı tarafından kendi gönderisiymiş gibi paylaşıldı ki, bazı kullanıcılar bunu ciddi ciddi paylaşanlarla dalga geçmek amacıyla daha fazla paylaşır oldu ve olay garip bir döngüye girdi.

ülkelerin starbucks sayıları

Peki biraz da bu gönderide yer verilmeyenlere bakalım:

Aslında o gönderide sıralamanın sadece Türkiye’nin altındaki kısmını görüyoruz. Oysa Türkiye’den çok daha fazla sayıda Starbucks şubesi olan ülkeler var. 

starbucks logo

Nereye gidersek gidelim, hem sevilen hem nefret edilen o yeşil logo:

Sonuç olarak Starbucks sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde her köşe başında birilerinin elinde görebileceğimiz dev bir uluslararası marka

Bazılarımızın hayatlarında birçok yiyecek-içecek markasından farklı bir şekilde yer ediyor, hatta kendisinden çok daha kaliteli kahve satan kahvecilerden çok daha fazla tercih ediliyor. 

starbucks

Peki, Starbucks başka kahvecilerin yapamadığı ne yaptı?

Bireysel bir deneyim olarak kendi adıma konuşayım, iyi kahveden pek anlamam; hatta genelde de-caf, yani kafeini çok azaltılmış kahve içerim. Ama dışarı çıktığımda bir kitap okuyacak, belirsiz bi süre bilgisayarımda vakit geçirecek zamanım varsa ve etrafta Starbucks varsa ilk tercihim Starbucks olur.

Çünkü hangi şubesine gidersem gideyim; söylediğim içeceğin aynı tatta olacağını ve şubeden şubeye çok az farklılık göstereceğini bilirim. İnek sütü yerine badem sütü istediğimde “Bizde yok.” denmesi riski ile karşılaşmam, 15 dakika da otursam 8 saat de otursam bana “Ee başka sipariş vermeyecek misin?” diyen gözlerle dik dik bakan garsonlar olmaz. 

starbucks

Alıştığımızı alıştığımız yerde bulma hissi veriyor. 

Anlaşılan birçok insana da bana hissettirdiğine yakın şeyler hissettiriyor. Bir Starbucks şubesine gittiğimizde ışığın ne kadar parlak olacağından müziklerin hangi tonda olacağına kadar tanıdık bir his bizi karşılar. 

Üstelik Türkiye’nin, hatta dünyanın neresine gidersek gidelim aynı deneyimle karşılaşacağımızı biliyor ve bunun güvenini ve rahatlığını hissediyorsak belki de değiyordur; gerçekten öyle mi acaba?

starbucks isim

Birçok başarılı markanın yaptığı gibi Starbucks sadece bir ürün satmıyor; müşterilerine, özel hissettiriyor.

Sadık müşteriler edinmek isteyen her marka, başkalarına benzemeyen ve keyif veren deneyimler tasarlamak durumunda. Bu konuda Starbucks’tan öğreneceklerimiz var. 

Örneğin bir Starbucks’a gittiğinde; barista, siparişini alırken ismini sorar ve içeceğin hazır olduğunda seni isminle çağırır. Bugün fazlasıyla alışık olduğumuz, birçok farklı kafenin de kopyaladığı ve çok da değişik gelmeyen bu uygulama ilk çıktığı zamanlarda sektöründe devrimsel bir yenilikti. Müşterisiyle samimi bir iletişim kurmanın yolunu Starbucks çok erken keşfetmişti.

starbucks

Peki Starbucks gerçekten de ismimizi bilen, rahat koltukları olan, mahallemizin sevimli kahvecisi mi?

Starbucks’ın sunduğu, müşterilerini güvende ve rahat hissettiren bu deneyim aslında göründüğü kadar masum olmayabilir. Başta bahsettiğim sevgi-nefret ilişkisi Türkiye’ye has değil, dünya çapında seveni kadar sevmeyeni de var ve bazılarının gerçekten haklı sayılabilecek sebepleri var.

Starbucks’ı sevmeme nedenlerini anlamak için bizi markayı sevmemiz için nasıl dört bir koldan minik minik işlediklerine ve bu sıcak ve içten deneyimin arka planında neler olduğuna bakalım.

small tall grande venti

Starbucks, İtalyan değil. Small, Tall, tamam; o zaman neden Grande? Venti?

Starbucks bir Amerikan şirketi. Kahve gurmelerine sorduğumuzda kesinlikle çok da kaliteli kahveler üretmedikleri yorumlarını alıyoruz. Ancak bu kalitesiz kahvelere ve onların farklı boylarına İtalyanca ve son derece cool isimlendirmeler yapıyorlar.

Böylece kolayca karşılanır bir fiyata, müşterilere sofistike ve biraz da lüks bir şey yapıyor deneyimi yaşatmış oluyorlar. Çünkü bu Latin/İtalyan kökenli sözcükleri günlük hayatınızda telaffuz etmek bile size belli belirsiz bir keyif ve üstünlük duygusu veriyor.

Starbucks fiyatları

Fiyatlar, alınan ürünü değerli hissettirecek kadar yüksek ama karşılanamayacak kadar da yüksek olmayacak bir ayarda seçiliyor.

Kabul edelim, Starbucks’ın fiyatları büyük şehirlerde yaşayan insanlar için hiçbir zaman o kadar da yüksek olmadı. Birçok kahvecide çok daha ucuz bir alternatif bulmanız pek mümkün değil. Ama evet, ucuz da değiller.

Fiyatların aldığımız ürünle ilgili psikolojimiz üzerinde büyük etkisi var. Starbucks, fiyatlarını ürünün değerine veya maliyetlere göre değil tam da buna göre belirliyor. Yani ne çok sıradan bir ürün aldığınızı hissettirecek kadar ucuz ne de almaktan kaçınacağınız kadar pahalı.

En başta söylediğimiz gibi; birçok yerde bitkisel süt, kafeinsiz kahve, ekstra fındık şurubu gibi seçeneklerimiz olmadığında bu pek keyifli bir deneyim olmayabilir. Üstelik bunların bazıları birer lüks de değil, hayvansal süte hassasiyeti olan, kafeinden kolayca etkilenen çok sayıda insan var. 

Daha kişiselleştirilmiş bir deneyim her zaman daha özel hissettirir. Sokaktaki butik kahvecileri geçtim, birçok diğer zincir kahvecilerde dahi bunların tamamını bulamayabiliyoruz. Bu nedenle tüm bu ekstralar için ekstra maliyetleri de kolayca kabul eder oluyoruz. Oysa zaten bir kahve için yeterince ücret ödememiş miydik?

starbucks

Starbucks galiba pek de iyi kahveler satmıyor.

İyi kahveden anlayanlar Starbucks kahvelerinin o kadar da iyi olmadığını söylüyorlar. Bu konuda gerçek kahve gurmelerinin yorumlarını alta bekliyoruz. 

Ama bir Starbucks şubesinde, nerede olursa olsun, çok beceriksiz bir baristaya denk gelmediyseniz aynı formülün aynı şekilde her yerde uygulanacağından emin olabiliyorsunuz. Böylece çok kaliteli bir kahve içmiyor olmak geri planda kalıyor.

starbucks

Dünyanın her yerinde aynı deneyim, gerçekten göründüğü kadar masum bir şey mi?

Her yerde aynı çünkü aslında köşedeki tatlı minik kahveciden değil dünya devi bir Amerikan şirketinden bahsediyoruz. Ama Starbucks, bunu mahallemizin samimi ve rahat kahvecisi gibi bir görüntü vererek kolayca gizleyebiliyor.

Durumun aslında pek böyle olmadığının, bu dev global şirketin arkasında ne olup ne bittiğinin farkında olmak gerekiyor.

starbucks workers strike

Çalışanlarına çok az maaş veriyorlar.

Yalnızca Türkiye’de bile Starbucks çalışanlarının defalarca grev yaptıklarına tanık olduk. Kimi zamansa çalışma koşullarının ne kadar zorlu ve güvencesiz olduğuna dair bazı çalışanların Twitter thread'leri önümüze düşüyor. Bu durum dünyanın çoğu yerinde maalesef böyle.

Starbucks, oldukça zorlu ve uzun mesailerde çalıştırdığı çalışanlarını “barista” olarak isimlendirmesi ile hem onlara bir yetki ve ünvan vermiş oluyor hem de büyük bir Amerikan şirketinde çalışan garsonlar veya işçiler olma imajından uzaklaştırıyor.

starbucks kart

Starbucks kartları, bizim mi yoksa şirketin iyiliği için mi?

Starbucks’tan abonelik kartları alıyor veya uygulamasını indiriyor, buraya para yüklüyor, bu bakiyelerimizle kahve alıyoruz. Bu şekilde satın aldıkça da arada hediye kahve alabiliyoruz. Ne kadar tatlı ve düşünceli bir uygulama.

Biraz uzaktan bakalım, dünya çapında sizin gibi milyonlarca müşteri aynı şeyi yaptığında şirkete henüz satmadığı bir ürün üzerinden milyarlarca liralık faizsiz kredi sağlamış oluyoruz. Büyük bankalarla ve dev faizlerle uğraşmak yerine bunu bu kadar kolayca halledebilmek, bunu da bu kadar sevimli bir şekilde sunabilmek gerçekten başarılı bir strateji.

starbucks

Gerçekten kendi isteğimiz ve kararımızla mı Starbucks’a gidiyoruz?

Bir tüketici araştırmacısı olan Louis Cheskin, tüketicilerin tercihlerini çoğunlukla bilinçsiz ve dürtüsel şekilde yaptıklarını söylüyor. Yani mantıklı bir şekilde düşünerek değil imge ve tasarımlara verilen bilinçsiz tepkiler şeklinde.

Dolayısıyla da birçok şirket sizi hizmet sunmaları gereken bireyler olarak değil manipüle edilebilir tüketiciler olarak görüyor ve buna göre stratejiler geliştiriyor.

Manipüle edilmek demek ne yapmak istediğinize dair tercih hakkınızın elinizden alınması demek. Yukarıda bahsettiğimiz çoğu yöntem, literatürde Starbucks’ın Manipülasyon Teknikleri olarak geçiyor.

starbucks

Manipüle ediliyoruz, kandırılıyoruz ama günün sonunda bu belki de işimize geliyor.

Starbucks'ın uyguladığı yöntemlerin tamamına manipülasyon demek doğru mu, bilemiyorum. Çünkü aslında bunların bazıları herhangi bir kafeye oturmaktansa bize bir tık daha iyi bir deneyim sunan şeyler olabiliyorlar.

Tüketiciler %100 rasyonel kararlar veremiyor olabilirler, ancak bazen de sistemle 7/24 savaşmak yerine bize dayatılan bazı alışkanlıkları kabul edip rahatımıza bakmayı seçebiliriz ve belli ki Starbucks bu tercihi yaptırma konusunda son derece başarılı olmuş durumda. (Kaynak: Webtekno, Zeynep Şahin)

Editör: Haber Merkezi