NET TÜRK TV

İNGİLİZ televizyonu BBC'de canlı yayına başladığını fark etmeyen haber spikeri, bültene 'hareket çekerek' girdi.

Öğle haberleri için ekrana çıkan Maryam Moshiri'nin, yayın için geri sayım yapıldığı sırada başını yana eğerek ekrana doğru orta parmağını gösterdiği anlar sosyal medyada bir çok kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Saniyeler sonra canlı yayında olduğunu fark eden Moshiri, "Londra'dan canlı yayın, burası BBC News" diyerek haberleri sunmaya başladı.

Söz konusu anların sosyal medyada viral olmasının ardından, kanalın baş spikerlerinden Moshiri bir özür açıklaması yayınladı. 

Sosyal medya platformu X'e yaptığı açıklamada, yayın öncesi geri sayım sırasında 'ekiple şakalaştığını' söyleyen Moshiri, şu ifadeleri kullandı:

"... 10'dan geriye sayarken 1'e geldiğimizde şaka olsun diye parmağımı çevirdim ve bunun kameraya yansıyacağını fark etmemiştim. Ekiple aramızda özel bir şakaydı ve canlı yayına çıktığı için çok üzgünüm! Bunun olmasını istemezdim, kırdıysam ya da üzdüysem özür dilerim. Hareket çekmiyordum. Ekip arkadaşlarıma yönelik aptalca bir şakaydı..." 

Orta parmak işareti nereden geliyor?

Orta parmak işareti nereden geliyor?

Bizim kültürümüzde fazla bir anlam taşımasa bile özellikle Batı Avrupa kültüründe birine orta parmağını göstermek ağır hakaret anlamı taşır.

İşaretin kökeni Ortaçağ’da İngiliz okçularına dayanmaktadır.

İngiliz okçularının kullandıkları yaylara LONGBOW (uzun yay) adı verilir ve yayı germek için orta parmak kullanırdı. Etkili mesafesi 250-300 metre civarı idi. Bu yayı kullanmak için çocuk yaşta eğitime alınırlardı.

Fransızlar ise arbelet (makaralı yay) kullanıyorlardı. O dönemde İngilizler genelde Fransızlarla savaştıkları için iki taraf karşı karşıya geldiğinde İngiliz okçuların Fransızlara gösterdikleri orta parmakları, “bu parmak sayesinde attığım oklar münasip bir yerinize girecek” anlamı taşıyordu.

Fransızlar da yakaladıkları İngiliz okçuları eğer öldürmezlerse orta parmaklarını keserek cezalandırıyorlardı.

İngiliz tarihinde önemli bir yer tutan Agincourt Savaşı bu okçular sayesinde kazanılmıştır.

Ayrıca orta parmak işaretinin dilsiz alfabesindeki anlamı “boş konuşuyorsun” demektir.