NET TÜRK TV

Dünya Milyarderler Listesi'ne göre perakende sektöründe faaliyet gösteren Fransız LVMH Holdingin Üst Yöneticisi (CEO) Bernard Arnault, 233 milyar dolarlık servetiyle ikinci kez dünyanın en zengin kişisi olarak listenin başında yer aldı.

Listede geçen yıllarda olduğu gibi teknoloji sektöründe faaliyet gösteren iş adamları da isimlerinden söz ettirmeyi başardı.

 195 milyar dolarlık servetiyle 2. sırada  

 1    195 milyar dolarlık servetiyle 2. sırada

Listede Tesla, SpaceX, Neuralink ve X (Twitter) gibi dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinin sahibi Elon Musk 195 milyar dolar servetiyle ikinci oldu. Musk, geçen yıl da 180 milyar dolar servetiyle listenin ikinci sırasında yer almıştı.

Bezos servetini yeniden artırdı  

 2     Bezos servetini yeniden artırdı

Üçüncü sırada da e-ticaret platformu Amazon'un kurucusu Jeff Bezos kendisine yer buldu. Özellikle Kovid-19'un başlamasıyla yükselişe geçen Bezos, salgının başladığı yıl olan 2020'de 113 milyar dolar olan servetini 1 yıl sonra 177 milyar dolara çıkarmayı başarmıştı. 2022'de 171 milyar dolar servete sahip olan Bezos, 2023'te 114 milyar dolara düşmüştü. Bezos bu yılki listede tekrar yükselişe geçerek 194 milyar dolar servete sahip olmayı başardı.

Zuckerberg servetini 3'e katladı 

 3   Zuckerberg servetini 3'e katladı

Bünyesinde WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarını barındıran Meta şirketinin Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, 2024 listesinde servetini en çok artıran iş insanlarından biri olarak dikkati çekti. Geçen yılki listede 64,4 milyar dolar servetiyle 16'ncı sırada yer alan Zuckerberg, bu sene ise servetini neredeyse 3'e katlayarak 177 milyar dolarla listenin 4'üncü sırasına yükseldi.

 Larry Ellison  

 4   Larry Ellison

Listenin 5. sırasındaki Oracle'ın kurucusu ve CEO'su Larry Ellison 141 milyar dolarlık servete sahip.

Bill Gates  

 5     Bill Gates

Microsoft'un kurucusu Bill Gates 128 milyar dolar servetiyle 7'nci oldu.

Steve Ballmer  

 6    Steve Ballmer

Microsoft'un eski CEO'su Steve Ballmer 121 milyar dolar servetiyle 8. sırada yer aldı.

Yerken aklınızda bulunsun! Yerken aklınızda bulunsun!

Larry Page  

 7     Larry Page

Google'ın kurucularından Larry Page 114 milyar dolarlık servetiyle 10'uncu sırada yer aldı.

  TikTok sahibinin 43,4 milyar dolar serveti bulunuyor 

 8   TikTok sahibinin 43,4 milyar dolar serveti bulunuyor

Listede Çinli teknoloji şirketlerinin patronları ilk 10'da kendilerine yer bulamazken, TikTok uygulamasının sahibi ByteDance Kurucusu Zhang Yiming ise listeye 27'nci sıradan girdi. Yiming'in 43,4 milyar dolar serveti bulunuyor.

www.netturk.com.tr

Editör: Haber Merkezi