NET TÜRK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Chomancero adlı uyuşturucu ve suç örgütüne yönelik soruşturmaya dahil edilen ve 5 Kasım'da ifadesi alınarak sınır dışı edilen Afganistanlı Masood Zikria, geçen hafta Darwin Havalimanı'nda gözaltına alındı.

Avustralya'nın en çok aranan isimlerinden biri ve 'Alameddine' adlı suç örgütünün iki numarası olduğu ortaya çıkan Zikria'nın 2 yıldır Türkiye'de yaşadığı ve yakalanmadan önce İstanbul Beşiktaş'ta müteaahhitliğe başladığı öğrenildi.

Masood Zikria 4 Aralık'ta Dadwin Havalimanı'nda uçaktan iner inmez gözaltına alınmış ve ülkesinde hakkında "cinayete teşebbüs, suç örgütü üyeliği ve uyuşturucu kaçakçılığı" suçlarından yakalama emri olduğu öğrenilmişti.

Gazeteci İsmail Saymaz, Zikria'nın Türkiye'ye Aralık 2021'de Malezya'dan bir balıkçı teknesiyle geldiği iddiaları olduğunu kaydetti. Zikria'nın 19 Ekim 2022'de Esenyurt'ta geçici ikamet için başvurduğunu ve 1 Kasım 2023'e kadar ikamet izni verildiğini belirten Saymaz, şu bilgileri aktardı; "İstanbul'da 420.000 dolara ev satın alarak, Türk vatandaşlığına başvurdu.Orion Gayrimenkul ile M and M Enterprise adlı iki şirket kurdu. Beşiktaş'ta inşaat işine girdi. Bir yandan, sözde Dubai ile ticaret yapıyordu."

www.netturk.com.tr