NET TÜRK TV

Emine Ercandoğdu, 38 yaşında genç bir siyasetçiydi. 

Sakarya Hendek’te 54 yaşındaki emekli polis Tuncay Gülenç ile birlikte yaşıyordu.

Tuncay Güvenç, önce Emine Ercanoğlu'nu öldürdü, sonra bir süre önce ölen 24 yaşındaki oğlunun mezarı başına gidip intihar etti.

Emekli polisin Emine Ercanoğlu'nu neden öldürdüğü, sonra oğlunun mezarı başına gidip neden orada intihar ettiği bilinmiyor.

*  *  *

Emine Ercanoğlu, Gelecek Partisi İstanbul İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı'ydı.

Geleceği olan genç bir kadın siyasetçiydi. Kadın hakları ve sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapıyordu.

Gelecek Partili Başkan Yardımcısı Emine Ercandoğdu öldürüldü

Ercandoğdu'nun öldürülmesine tepki yağdı. Gelecek Partisi İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Perihan Toğay, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

“İl Başkan Yardımcım, çalışma arkadaşım, can yoldaşım. Emine Ercandoğdu'yu kaybetmenin üzüntüsünü içerisindeyim. Kelimeler kifayetsiz… Seni asla unutmayacağız. Başta evlatları olmak üzere Ailesine ve Gelecek camiamıza başsağlığı dilerim. Mekanın cennet olsun.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek Kaya İmamoğlu ve "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu" da cinayete şu ifadelerle sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

Dilek Kaya İmamoğlu, “Gelecek Partisi İstanbul İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Emine Ercandoğdu bir erkek tarafından öldürüldü, tüm sevenlerine sabır diliyorum. Bir kez daha acı bir şekilde yüzleştik, kadınların yaşam haklarının korunması için hep birlikte mücadele etmeliyiz. Kadın cinayetlerinin önlenmesi için en kısa zamanda tüm önlemler alınmalı… Bekleyecek bir dakikamız bile yok!” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: “Sakarya Hendek’te #EmineErcandoğdu birlikte yaşadığı Tuncay Gülenç tarafından silahla öldürüldü. Fail aynı silahla intihar etti. Kadınların öldürülmediği, eşit ve özgürce yaşadığı güzel günleri mücadelemizle var edeceğiz.” şeklinde açıklama yaptı.

*  * *

Arapça tercümanlık yapan Emine Ercandoğdu’nun (38) 10 yıl önce ayrıldığı eşinden 10 ve 12 yaşlarında iki çocuğu vardı. Siyah kuşak kick boksçu ve zumba eğitmeniydi.

Tercümanlık yapmak için gittiği Bakırköy Adliyesi’nde 3 yıl önce bilirkişi olarak görev yapan emekli polis Tuncay Gülenç’le (55) tanıştı. Gülenç’in de 2 çocuğu vardı, eşiyle boşanma aşamasındaydı.

Bir ayrılıp bir barışan iki sevgilinin ilişkileri çalkantılı ilerliyordu. İddiaya göre, iki sevgili sürekli kavga ediyordu. Ercandoğdu, 2021 yılında İstanbul Bakırköy’deki bir alışveriş merkezindeki oturdukları kafede tartışma yaşadığı Gülenç’i şemsiyeyle darp etmiş, sonra da üzerine kahve dökmüş, Gülenç ise sevgilisinin tepkisine karşılık vermemişti.

*  * *

Tuncay Gülenç geçen pazartesi günü Emine Ercandoğdu ile birlikte Sakarya Hendek’teki bağ evine gitti.

Aralarında çıkan tartışmada Gülenç tabancasıyla tek el ateş ederek Ercandoğdu’yu yaraladı ve otomobiline binerek oğlunun mezarının başına gitti.

Burada tabancasını başına dayayarak tetiği çekti.

Gülenç’in otomobilindeki kan izlerinden şüphelenen jandarma ekipleri bağ evine gitti.

Ercandoğdu yaralı halde evin içinden dışarıya kadar sürünerek gelmiş, burada hayatını kaybetmişti.

Ercandoğdu karnının üst tarafından yaralanmıştı.

İşlemler sonrası Gülenç’in cenazesi memleketi Giresun’a, Ercandoğdu’nun cenazesi ise İstanbul’a götürüldü. 

* * *

Tuncay Gülenç’in oğlu Gökmen Gülenç geçen yıl öldürüldü. İyice psikolojisi bozulmuştu.


Oğlunun birinci ölüm yıldönümü olan 30 Mart 2023 günü sosyal medya hesabından, “Kocaman bir yıl oldu evladım bu acıları ne unutacağım ne de unutturacağım sana söz verdim evladım. Nefes aldığım her günüm, nefessiz geçen günlerim oldu artık. Nurlar içinde uyu” yazdı.

* * *

Polis kayıtlarına bir "Kadın Cinayeti" olarak geçti Emine Ercanoğlu'nun ölümü.

Tuncay Gülenç’in öldürdüğü kadın.

Kayıtlara, Tuncay Gülenç’in ölen oğlunun mezarı başında kafasına tek krşun sıkarak öldüğü notu da düşüldü.