NET TÜRK TV

Son dönemde, Türkiye’nin “Kasa”sı sayılan Merkez Bankası’nın başına, nedense ABD sermaye çevresinde yetişmiş finansçılar geçiyor.

Önce Hafize Gaye Erkan geldi ABD’den, Merkez Bankası’nın başına geçti, 7 ay dayanabildi, istifa etti. Yerine, yine Pennsylvania tedrisatından geçme Fatih Karahan MB’nın Başkanı oldu. Türkiye’nin bu ABD’den ‘Kasacı’ devşirme sevdası çok da anlaşılmaz değil. Görevden alınan Hafize Gaye Erkan, muhtemelen geldiği gibi Amerika’ya dönüyor.

Ekran Resmi 2024 02 05 15.58.28

Gelen: Fatih Karahan

Merkez Bankası başkanlığına getirilen Fatih Karahan, FED'de finansı, Amazon'da  reel sektörü tanıdı. Para politikası açısından en belirleyici birim olan Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Karahan, geçmiş sekiz aylık dönemde aslında para politikası uygulamalarının arkasındaki isimdi. Ayrıca yapısal araştırma birimi de Karahan’a bağlıydı.

Türkiye’nin en genç merkez bankası başkanlarından biri olan Karahan, devlet parasız yatılılık ve bursluluk sınavında Türkiye ikinciliği derecesiyle İstanbul Erkek Lisesi’ne girdi. Boğaziçi Üniversitesi matematik ve endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun olduktan sonra 2012’de çalışma hayatına New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başladı. 2022’ye kadar burada çalıştı. 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. 2022 yılının kasım ayında Amazon’da başekonomistlik görevini aldı. Böylece önce Fed’de finans tecrübesi kazanırken, Amazon’da da reel sektörü tanıdı.

#Yeter artık! #Yeter artık!

28 Temmuz 2023’te Merkez Bankası’nda başkan yardımcılığına getirildi. Geçen yıl temmuzda başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak, Mustafa Duman görevden alınmış, yerlerine Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan getirilmişti. Fatih Karahan, ilk PPK toplantısına 24 Ağustos’ta katıldı. Bu toplantıda politika faizi yüzde 17.5’dan yüzde 25’e çıkarılmıştı.

Başkan yardımcılığı döneminde para politikası açısından kritik öneme sahip olan Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğü Karahan’a bağlıydı. Geçmiş sekiz ay boyunca piyasada atılan adımların arka planında Karahan’ın olduğu belirtilirken, mevcut Merkez Bankası ekibi ile de çalıştığı kaydedildi. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesi yapılan ön hazırlıklarda da Karahan’ın etkili olduğu öğrenildi. Karahan’a reel sektörü takip eden yapısal araştırma biriminin de bağlı olduğu, reel sektörü de yakından takip ettiği gelen bilgiler arasında. (Kaynak: Hürriyet / Neşe Karanfil)

Dr. Fatih Karahan Kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. 

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanan Karahan, 3 Şubat 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştır.

Hafize Gaye Erkan

Giden:  Hafize Gaye Erkan

Hafize Gaye Erkan ABD'nin nin en genç finans profesörü unvanına sahip. Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon alanlarında uzmanlığa sahip olan Hafize Gaye Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığı görevinden affını istedi. "Affedilmedi", "Görevden" alındı.

Hafize Gaye Erkan, 1979 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi'ni ikincilikle bitiren Erkan'ın annesi matematikçi, babası makine mühendisidir.

Üniversite sınavında Türkiye 26'ncısı olan Hafize Gaye Erkan, 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi  Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden birincilikle mezun oldu. Daha sonra Stanford, Princeton, Cornell, Boston ve California'nın da aralarında bulunduğu 9 üniversiteden burs teklifi aldı. Princeton'ı tercih eden Hafize Gaye Erkan, Princeton Üniversitesi'nde  yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora yaptı. Erkan ayrıca, Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programını da katıldı. 

Erkan, ABD'nin en genç finans profesörü unvanına sahip oldu.

ABD'de 'Müthiş Türk kızı' olarak tanınan Hafize Gaye Erkan, kariyerine Goldman Sachs'ta başladı. Erkan, Goldman Sachs'ta 2005 yılından itibaren 9 yıl görev yaptı. Genel Müdür, Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı olarak, önemli ABD bankalarının ve sigorta şirketlerinin Yönetim Kurullarına ve üst yönetim ekiplerine; stres testi, sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme, satın alma ve bilanço yönetimi gibi alanlarda danışmanlık yaptı.

Hafize Gaye Erkan, daha önce Tiffany & Co. Yönetim Kurulu'nda görev aldı. Fortune 500 firması Marsh McLennan'ın Yönetim Kurulu'na katıldı.

2014 yılında iş teklifi aldığı First Republic Bank'ta yaklaşık 8 yıl boyunca farklı görevlerde yer aldı. Hafize Gaye Erkan, First Republic Bank'ta İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu görevini üstlendi.

 2019 - 2021 yılları arasında Tiffany & Co. Yönetim Kurulu'nda görev aldı. Mart 2022'de Fortune 500 firması Marsh McLennan'ın Yönetim Kurulu'na katıldı. 

Hafize Gaye Erkan anı zamanda Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Danışma Konseyi'nde görev alıyor.

ABD'nin en genç finans profesörü ve 'Müthiş Türk kızı' olarak tanınan Hafize Gaye Erkan, American Banker's Women to Watch listesinde yerini aldı.

Başarılarıyla ABD'de ses getiren Hafize Gaye Erkan, 2018 yılında Crain Nev York Business'ın 40 Yaş Altı 40 ve San Francisco Business Times'ın 40 Yaş Altı 40 listelerinde yerini aldı. 

2019 yılında ise American Banker's Women to Watch ve Crain's Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listelerine seçildi.

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

Merkez Bankası Hafize Gaye Erkan İstanbul Erkek Lisesi mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdi. Eğitimine ABD’de Princeton Üniversitesi’nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesini tamamladı. Kariyerine Goldman Sachs’ta başlayan Erkan dokuz yıl boyunca ABD’deki büyük bankalar ve sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi. First Republic Bank'ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı, başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı. San Francisco Business Times'ın 2018'deki araştırmasına göre, Amerika'nın en büyük 100 bankasında başkan veya CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek kadın olan Erkan, aynı yıl San Francisco Business Times'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi" ile Crain New York Business'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi"nde yer aldı.

www.netturk.com.tr

Editör: Haber Merkezi