NET TÜRK TV

MEDYA'ZADE - Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Burak Kılıç'ın Sinan Ateş cinayetini takip eden gazeteciler Barış Terkoğlu, Timur Soykan, Erk Acarer, İsmail Saymaz ve Alican Uludağ’a "kurşun" göndermeli tehdidine meslek örgütlerinden tepki geldi. Meslek örgütleri, savcıları ve İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçmeye çağırdı.

Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Kılıç, 5 Temmuz’da sosyal medya hesabından gazetecilerin fotoğraflarını paylaşarak Bizler AB ve ABD fonlarının doldurduğu dolma kalemler değiliz, bizler kurşun kalemleriz. Kurşun kalemlerin de bir gün galip geleceğini mutlaka göreceksiniz!” mesajını paylaşmış, yoğun tepkiler üzerine tweetini silmişti. Kılıç’a pek çok çevreden tepki gelirken basın meslek örgütleri de ses yükseltti.

DEMOKRASİYE TEHDİT VAR

Savaşa giderken bile krafat takardı Savaşa giderken bile krafat takardı

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nden (ÇGD) yapılan açıklamada "Bu tehditler her şeyden önce basın özgürlüğü ve demokrasiye yöneliktir. Gazeteciliği savunmaya ve meslektaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet savcılarını harekete geçmeye davet ediyoruz" denildi.

BU BÜYÜK BİR SUÇTUR

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) de "Siyasetçilerin gazetecileri tehdit etmesi suçtur. Bu tehditlerle ilgili önlem alması gerekenlerin hiçbir şey yapmaması da suçtur" tepkisini gösterdi.

DİSK Basın-İş "Meslektaşlarımıza yönelik olası saldırıların azmettiricileri ve failleri bellidir. Sistematik tehditlere karşı yetkilileri derhal göreve çağırıyoruz" paylaşımında bulunurken Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş da "Siyasetçilerin görevi gerçeklerin üzerini kapatmak olmamalıdır. Meslektaşlarımıza yönelik hedef gösterme girişimlerini şiddetle kınıyoruz" dedi.

www.netturk.com.tr

Editör: Haber Merkezi