Tabiat parkına mescit yapacaklar

Ordu Orman Müdürlüğü, ildeki turizm cenneti Ulugöl’e mescit ve şadırvan yapılması için ihaleye çıktı. İkizce’deki Laleli Camii model alındı.

Tabiat parkına mescit yapacaklar
banner18

NET TÜRK - Ordu'nun Gölköy İlçesi'nde bulunan ve Türkiye'nin en önemli tabiat parklarından biri olan Ulugöl'e, mescit ve şadırvan yapılacak. Ordu Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü'nün yaptıracağı mescit, Ordu İkizce'deki çivisiz olarak inşa edilen 650 yıllık Laleli Camii örnek alınarak inşa edilecek. Doğu Karadeniz'in eşsiz güzelliklerini barındıran ve şehir merkezine 74 kilometre uzaklıkta olan 7 dönüm büyüklüğündeki Ulugöl'deki mescit, iki katlı olacak. 54 metrekarelik zemin katı erkeklere, 32 metrekarelik üst katı ise kadınlara ayrılacak.

MESCİT AHŞAP İŞÇİLİĞİYLE İNŞA EDİLECEK
Ulugöl'e yapılacak olan mescit, 650 yıllık Laleli Camii örnek alınarak inşa edilecek. Mescidin mihrap, minber, kürsü ve mahfil kirişleri ahşap olacak.

MALİYETİ 800 BİN TL

Mescidin mihrap, minber, kürsü ve mahfil kirişleri de ahşap oyma işçiliği ile inşa edilecek. Mescit ve şadırvanın yapım maliyeti 1 milyon 8 bin TL olarak hesaplandı ancak 798 bin TL'ye ihale edildi. Mescit ve şadırvanın bu ay içinde hizmete girmesi planlanıyor. Dört mevsim yerli ve yabancı turisti ağırlayan Ulugöl'ü, günde yaklaşık bin kişi ziyaret ediyor. Hafta sonu ise ziyaretçi sayısı 5 bini buluyor. Parkın bu yılki ziyaretçi sayısı ise 80 bini aştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16