banner29

banner32

İdlib saldırısı için dünya basını ne dedi?

İdlib saldırısı için dünya basını ne dedi?
banner18

NET TÜRK - İdlib'de 33 Türk askerinin şehit edildiği haberini  dünyaya ilk duyuran Reuters Haber Ajansı oldu. 

Reuters, saldırının ardından Türkiye'nin Avrupa'ya göçmen akışını durdurmayacağını da kaydetti.

Alman Deutsche Welle de İdlib'deki saldırıya ilişkin gelişmeleri okuyucularına canlı olarak aktardı. 

DW, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın bölgede yaşananlar nedeniyle Suriye ve Rusya'yı suçladığını da yazdı. 

Reuters, Türkiye'nin Suriyeli mültecilerin Avrupa'ya geçişini engellememe kararı aldığını açıkladı.

El Cezire televizyonu, saldırının bölgedeki gerilimi daha da artıracağı ve yeni bir insani kriz dalgasını tetikleyebileceği​ yorumunu yaptı.

​ABD merkezli New York Times​ gazetesi ise son saldırının Suriye'deki savaşın seyrini değiştirebileceğine işaret etti:

New York Times "Türk yetkililer saldırının Suriye hükümetine bağlı birlikler tarafından gerçekleştiğini söyledi ama son haftalarda bölgede hava saldırıları düzenleyen taraf Rus savaş uçaklarıydı" görüşünü okuyucularına aktardı.

İşte dünya medyasından çarpıcı açıklamalar:

Sputnik:  Haberi 'Türkiye Suriye”ye karşı açık savaşa başladı' başlığıyla  verdi. Rusya Devlet Televizyon ve Radyo Kanalı'nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika büro şefi Yevgeniy Poddubnıy'ın özel röportajından  sözleri öne çıkartan Sputnik,  'Suriye savaşçıları Türkiye şemsiyesi altında saklanıyorlar. Bizim esas baş ağrımız Türklerdir. Onların desteği olmaksızın savaşçılar adım bile atmazlar. Onlar kayıplar verince anında Türklerin kontrolünde bulunan pozisyonlara çekiliyorlar' diye yazdı

Kommersant: Rusya ve Türkiye, Suriye'de doğrudan askeri çatışma  çizgisine yaklaştılar. Perşembe günü Türkiye destekli Suriye silahlı muhalefeti İdlib vilayetindeki iki stratejik yolun kesişimi noktasında bulunan Serakib'i geri aldı. Rusya tarafından tek anlamıyla militanlar olarak değerlendirilen Türkiye destekli güçlerin saldırısı Suriye'deki Rusya askerleri için giderek  daha büyük tehdit oluşturuyor. Rusya'da en çok korkulan durum çatışma bölgesinde Rus askeri uçağının vurulması ve buna karşılık verilme olasılığı. Rusya ve Türkiye'nin farklı düzeylerde görüşmeleri sürdürdüklerinin belirtilmesine rağmen başarı sağlanamadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından daha önce açıklanan Rusya Devlet Başkanı'nın Ankara'ya gitme durumunu Moskova onaylamıyor.

İzvestiya: Türkiye'nin devlet kanalı İdlib'de Suriye ordusuna yapılan saldırıların görüntülerini yayınladı. Suriye ordusu birkaç seneden beri başarısız  saldırılarda bulunduğu El Gab vadisini ele geçirmeye nihayet muvaffak oldu. İzvestiya kaynakları rakibin seri biçimde modern hava taarruzundan savunma  sistemleri kullandığını belirtiyor. Türkiye  tarafından desteklenen militanlar karşı saldırı yaparak stratejik yolu yeniden bölme imkanı sağlamıyor. Onlar Serakib beldesini artık ele geçirmiş. Uzmanlar bu başarının geçici olduğunu belirtiyor. 27 Şubat akşamı Suriye güçlerinin karşı atağa  geçmesi durumu da bunu gösteriyor. (Independent Türkçe)

www.netturk.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16