banner29

banner32

Ziraat'in "Simitçi Operasyonu" yattı gibi!

Ziraat'in "Simitçi Operasyonu" yattı gibi!
banner18

NET TÜRK - Ziraat Bankası’na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın, Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini devralmak için Rekabet Kurulu’na başvurduğu haberleri kamuoyunda ciddi tartışma yaratırken, konuya ilişkin olarak Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan açıklama geldi.

Kavukcu “Simit Sarayı’na daha önce de birçok fonun ve sermaye girişiminin ilgisi ve teklifleri olmuştur ve hala bu ilgi devam etmektedir. Herhangi sonuçlanmış bir anlaşma henüz yoktur” şeklinde açıklama yaparken, Ziraat'in "Simitçi Operasyonu"nun bittiğine dair en somut açıklama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. 

Erdoğan, 1. Küresel Mülteci Forumu’na katılmak üzere bulunduğu Cenevre’de, gazetecilerin soruları üzerine Ziraat Bankası’na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın, Simit Sarayı’na ortak olma girişimini “Benim bunu tasvip etmem mümkün değil” diye değerlendirdi.

Erdoğan'ın "tasvip etmeyeceği bir şeyin gerçekleşmesinin mümkün olamayacağını" bilenler, durumu; "Ziraat'in Simitçi Operasyonu yattı" şeklinde yorumluyorlar.

Simit Sarayı'nın ne kadar borcu var?

Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu yaptığı açıklamada “Simit Sarayı’nın iddia edildiği gibi 500 milyon dolar borcu kesinlikle yoktur. Bütün bankalara gayri nakit borcumuz, bu bahsi geçen rakamın üçte biri bile değildir. Kullandığımız kredilerin yüzde 80’ini de özel bankalar aracılığıyla sağlanmıştır” dedi.

Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu

Abdullah Kavukcu, “500 milyon dolarlık borç yorumlarını üzülerek takip etmekteyiz. Simit Sarayı’nın iddia edildiği gibi 500 milyon dolar borcu yoktur. Bütün bankalara gayri nakit borcumuz, bu bahsi geçen rakamın üçte biri bile değildir. Kullandığımız kredilerin yüzde 80’i de özel bankalar aracılığıyla sağlanmıştır. Bankalarda kayıtlar mevcuttur. Oluşan finansal borçlar yatırım politikasının yansımasıdır. Bugün global ölçekteki bütün şirketlerin yatırımdan kaynaklı borçları olduğu yadsınamaz bir gerçektir. 500 milyon dolarlık borcu iddia edenleri ispata davet ediyoruz." dedi.

Simit Sarayı Ziraat'le anlaştı mı?

Simşit Sarayı'nın büyüme potansiyeline olan inancın ve birkaç yıl içinde değerini katlayarak yerli bir marka olması hedeflenerek yapılan görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Kavukcu, “Simit Sarayı’nın büyüme hedefli birçok ulusal ve uluslararası fonla olan görüşmeleri devam etmektedir. Simit Sarayı’na daha önce de birçok fonun ve sermaye girişiminin ilgisi ve teklifleri olmuştur ve hala bu ilgi devam etmektedir. Herhangi sonuçlanmış bir anlaşma henüz yoktur” dedi.

Kavukcu açıklamasında, Ziraat Bankası’na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini devralmak için Rekabet Kurulu’na başvurduğu haberlerine ise hiç değinmedi.

Erdoğan da tasvip etmiyor

1. Küresel Mülteci Forumu’na katılmak üzere bulunduğu Cenevre’de bulunan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin “Ziraat Bankası’nın, Simit Sarayı’nı almak için Rekabet Kurumu’na başvurması ile ilgili olarak yapılan eleştirilere yaklaşımınız nedir?” şeklindeki sorusunu “Bunu duyduğum anda genel müdürümüzü aradım. Genel müdürümüz, ‘Bir ara gündeme geldi ama böyle bir şeyi şu anda düşünmüyoruz’ dedi. Zaten Ziraat Bankası değil, Ziraat Bankasının girişim sermayesi şirketi. O tablo şu anda bu seyirde.” diye yanıtladı.

Erdoğan, “Sizin tasvip etmediğiniz bir şey mi” sorusuna ise "Hayır. Benim bunu tasvip etmem mümkün değil. Geçmişte kamu bankalarının görev zararı olayları sebebiyle nasıl battığını hatırlayın. Bütün kamu bankaları görev zararı adı altında çökertilmişti. Biz geldik, önce kamu bankalarımızın tamamını görev zararlarından kurtardık. Şu anda Ziraat sadece ulusal değil uluslararası alanda önde gelen bankalardan bir tanesi.” yanıt verdi.

www.netturk.com.tr

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner16