NET TÜRK TV

1 mayısta doğum günümde beni duygu seline boğan herkese teşekkür etmek istiyorum öncelikle. Arayan, soran, gelen, mesaj yazan, hatırlayarak bana dünyanın en güzel hediyesini armağan eden hepinize sonsuz teşekkürler. İnsana verilecek en güzel hediye sevgi bunu bir kez daha anladım. Sağ olun var olun.

Doğum günü, hediye deyince rahmetli dedemin bir lafı aklıma geldi. “Hediye almak da vermek de sünnettir oğul” derdi rahmetli. Peygamber efendimiz çok severmiş hediye vermeyi. Hediyenin küçüğü büyüğü gerçekten olmaz. Sevgiyle verilen hediyelerin pahası biçilmez ve bazen küçücük bir şey hayatınızda çok büyük yer tutar.

Geçen otuzlu yaşlarda İzmirli bir hastayı ameliyat ettim. Şah damarı yüzde yüz tıkanmıştı ve deyim yerindeyse gerçekten imkansız bir ameliyata imza attık. Kader paylaştık kader arkadaşı olduk Emre kardeşimle.

Ameliyattan on gün sonra kontrole geldi, dikişleri alındı. O gün bana,” Hocam ben sizin için bir şey yapmak istedim. Size bir şey vermek istiyorum. Her baktığınızda beni hatırlayın istiyorum” dedi ve elime çok şık bir kutu verdi. Çok heyecanlandım tabi. Kutuyu açtım ki, ne göreyim. Köstekli bir saat. 150 yıllıkmış. Emre kardeşimin de koleksiyonundan bir parçaymış. Benim için değeri paha biçilmezdi. O an ne kadar duygulandım anlatamam. Çünkü bu saatin aynısı dedemde vardı. Çocukluğuma götürdü beni. Dedem çok değer verirdi saatine. Yelek giyerdi her zaman. Saatinin zinciri vardı yelek cebine koyardı onu. Öyle özenle çıkarır, açar ve bakardı ki, saate her fırsatta ben de “dede saat kaç” diye sormaktan kendimi alamazdım.

Hediyeler bu yüzden özel bence. Bu yüzden hediyeleşmek sevap aynı zamanda. Karşındaki insan mutlu oluyor, mutlu olmakla kalmıyor kim bilir nerelere götürüyor onu bu hediye.

Geçenlerde bir mağazadan alışveriş yağarken büyük bir kartal gördüm ben de. Ahşap bir kartal. Dayımın oğlu koyu bir Beşiktaşlıdır. O kartalı ona almak geldi içimden ve aldım. Çok hoşuna gitti, mutlu oldu. Ben Ankara’ya gittiğimde o da bana çok güzel bir kehribar tespih hediye etti. Bu da beni inanılmaz mutlu etti. Tespih koleksiyonuma ekledim her gördüğümde onu hatırlıyorum.

Rahmetli babam da koleksiyon yapardı. Kalem koleksiyonu vardı, teşbih koleksiyonu vardı. Koleksiyon merakımı ondan aldım sanırım ben de. Çocukken pul koleksiyonum vardı. Öyle para ile aldığım şeyler değil. Arkadaşlarla birbirimize hediye eder bazen de değiş tokuş ederdik. Sonra bir ara yine babama özendim kalem koleksiyonu yaptım. Bulduğum her kalemi biriktirirdim. Şimdi ise küçük kızım Duru ile tespih koleksiyonu yapıyoruz. Hastalarımdan, arkadaşlarımdan, akrabalarımdan gelen hediye tespihler için özel bir yer yaptırdım. Tam 150 tane tespih birikmiş. Hepsinin hatırası var maneviyatı, anlamı çok büyük. 300 tespihlik yer yaptırdım. Kızımla şimdi boş olan yerleri doldurmaya çalışıyoruz.

Hediye almanın da vermenin de yaşı yok işte. İnsan çocuk gibi mutlu oluyor. Bir yılbaşı zamanıydı. Hiç unutmuyorum. Rahmetli anneciğim hayattaydı. Kuyumcukent’e gitmiştim. Annemin hep özendiği Urfa bileziği aldım ona. Sonra eşime, gelinimize, kardeşime, çocuklara ufak tefek hediyeler de aldım. Eve gidip özellikle anneme hediyesini verdiğimde mutluluktan gözünden akan yaşları hiç unutamam.

O gün ben ona imitasyon bir teneke parçası alsam da o yine aynı gözyaşına boğulurdu. Dedim ya hediyenin büyüğü küçüğü olmaz. Hediyenin fiyatı olmaz. Hediye kalpten kalbe açılan bir yol bana göre. Sevginizi anlatır karşınızdakine, verdiğiniz değeri, onun ne kadar kıymetli olduğunu anlatır. Ve hep hatırlanır o hediyeler. Hiç sıradanlaşmaz, değerini yitirmez. Bu yüzden fırsat buldukça sevdiklerimizi hatırlayalım. Küçük de olsa verilecek bir hediye insana dünyaları vermiş gibi olur.

Ey kızım Duru'şum babandan kalanları iyi sakla. Koleksiyonumuzu geliştir. Herbirininin anlamı, anısı ayrı ayrı. Can kızım onları her eline aldığında ak saçlı ak sakallı Can babam hep anlatırdı. Şu Osmanlı kehribarı falanca amca ona hediye etmiş, şu Oltu taşı tesbihi hayatını kurtardığı falanca amca getirmiş. Can kızım hediye sünnettir sakın unutma. Torunlarıma bunları bir bir anlat benim güzel Duru'şum.

Kalın sağlıcakla...

www.netturk.com.tr